اصطلاحات رایج اپلای

اصطلاحات رایج اپلای

دریافت پذیرش دانشگاه یا مؤسسه‌ای خارجی را اصطلاحا اپلای می‌گویند. برای بسیاری از افراد پروسه اپلای ممکن است گیج‌کننده باشد. در این مطلب شما را با اصطلاحات رایج اپلای آشنا می‌کنیم تا با شناخت بهتری در این مسیر قدم بگذارید.

Apply (اپلای)

معنی لغوی این کلمه، اقدام یا ثبت درخواست است و در فضای آکادمیک به اقدام برای گرفتن پذیرش یک دانشگاه اطلاق می­شود. کسی که اقدام به ثبت درخواست می­کند applicant یا متقاضی خوانده می­‌شود.

CV

مخفف کلمه­‌ی لاتین Curriculum Vitae است که ترجمه‌­ی انگلیسی آن می­‌شود “Life’s Course” و بیشتر در فضای آکادمیک و اپلای کاربرد دارد. تمام دستاوردهای تحصیلی یک فرد، از جمله سوابق تحصیلی، مقالات و کتاب­های چاپ شده، اکتشافات یا اختراعات و … در آن گنجانده می‌­شود. طبیعتا CV یک دانشجوی سال اول کارشناسی به مراتب کوتاه­تر از CV یک استاد تمام یا یک دانشمند است.

Resume

رزومه هر شخص، خلاصه‌­ای از سوابق تحصیلی و کاری و مهارت­‌ها است. رزومه بیشتر برای نشان دادن توانایی‌­های آن شخص برای به دست­ آوردن یک موقعیت شغلی به کار می­‌رود. تفاوت اساسی رزومه با CV در طول آن­هاست. رزومه باید کوتاه و حداکثر یک یا دو صفحه باشد، اما CV محدودیتی در اندازه و طول ندارد.

Cover Letter

نامه‌ای است که به همراه رزومه ارسال شده و در آن مهارت­‌های مرتبط با کار یا مقطع مربوطه بیشتر توضیح داده می‌شود. در واقع در این نامه شما توضیح می‌­دهید چرا شما بهترین انتخاب برای کار یا مدرکی هستید که درخواست می‌­دهید.

کاور لتر

SOP

شکل کوتاه شده­‌ی Statement of Purpose است. نامه­ یا متنی است که متقاضیان باید در آن از اهداف تحصیلی و کاری خود و انگیزه‌­شان از تحصیل در آن دانشگاه صحبت کنند. برخی دانشگاه­ها ممکن است اصلا چنین متنی را درخواست نکنند. در حالی که برخی دیگر ممکن است چند نوع مختلف از این نامه را در پروسه اپلای درخواست کنند.

LOR

مخفف Letter of Recommendation یا توصیه‌نامه است و در واقع به نامه‌­ای اطلاق می‌­شود که استاد قبلی دانشجو به دانشگاه یا استاد جدید می‌­نویسد و در آن مهارت­ها و صلاحیت­‌های آن دانشجو را شرح می­‌دهد. امروزه بیشتر دانشگاه‌­ها فرم­های آنلاین یا قالب­های مشخصی را طراحی کرده­‌اند که در آن­ها سوالاتی از استاد پرسیده می­‌شود و اطلاعات مورد نیازشان را از این طریق به دست می‌­آورند.

Referee/ Reference

به فرد یا افرادی (معمولا استاد یا مافوقی که با آن­ها کار کرده­‌اید) گفته می­‌شود که شما در رزومه یا درخواست خود معرفی می­‌کنید تا در صورت لزوم دانشگاه/استادی که درخواست شما را بررسی می‌­کند با آن­ها تماس گرفته و از صحت اطلاعات شما مطمئن شوند.

Transcripts

به لیستی از دروس اخذ شده توسط یک دانشجو در طول یک دوره‌­ی تحصیلی مشخص و نمرات کسب شده توسط وی گفته می‌­شود.این اصلاح اپلای در ایران به آن ریز نمرات گفته می­شود.

Credentials

کلمه‌­ای بسیار جامع و کلی که به تمام سوابق و مدارک یک متقاضی از جمله، مدارک تحصیلی، ریز نمرات، مدرک زبان، توصیه‌­نامه و … اشاره می‌­کند.

Deadline

معنی لغوی این کلمه سررسید یا موعد است. معمولا بسیاری از دانشگاه­ها زمان­‌هایی را به عنوان سررسید هر یک از مراحل پذیرش خود اعلام می‌­کنند. به عنوان مثال سررسید ثبت درخواست یا apply. بعد از این تاریخ­ دیگر امکان ثبت درخواست وجود نخواهد داشت و باید تا deadline بعدی صبر کرد.

Admission

به معنای پذیرش است که در واقع به جواب رسمی دانشگاه به درخواست یک دانشجو اطلاق می‌­شود. این جواب یکی از ۳ حالت پذیرش قطعی، پذیرش مشروط یا رد درخواست را دارد.

Conditional Admission

پذیرش مشروط بدین معناست که در صورت تکمیل مدارک خواسته شده (به عنوان مثال مدرک زبان) پذیرش دانشجو نهایی و قطعی خواهد شد.

Deferred Admission

به معنی به تاخیر انداختن ثبت نام و پذیرش است. به عنوان مثال در صورتی که پذیرش دانشجویی مثبت شود، اما در زمان مقتضی موفق به اخذ ویزای آن کشور نشود، می­تواند ثبت نام خود را یک ترم به تعویق بیاندازد.

 Application Fee

هزینه‌ای نسبتا ناچیز است که دانشگاه از متقاضیان دریافت می‌­کند تا مدارک و شرایط پذیرش آن­ها را مورد بررسی قرار دهد. مقدار این هزینه در هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد.

Tuition Fees

به شهریه یا هزینه­‌­ای گفته می‌­شود که هر دانشگاه یا مرکز تحصیلی از دانشجو بابت خدمات ارائه شده دریافت می‌­کند. این هزینه برای هر دانشگاه، هر دوره و هر رشته‌­ای ممکن است متفاوت باشد. برخی دانشگاه­ها اصطلاحا Tuition Free یا بدون شهریه هستند.

Fund

کلمه‌­ای کلی برای هرگونه کمک مالی که از طرف دانشگاه، استاد، یا دولت یک کشور به دانشجو تعلق می‌­گیرد.

Fellowship

به برنامه‌­هایی اطلاق می­‌شود که در آن شرایطی برای یک دانشجو یا محقق فراهم می­‌شود تا بتواند به هدف مشخصی برسد. به عنوان مثال به اتمام رساندن دوره دکتری یا به نتیجه رساندن یک پروژه تحقیقی. اکثر این برنامه­‌ها شامل حمایت کامل مالی برای آن شخص می­‌شود تا بتواند تمرکز کاملی بر کار خود داشته باشد.

Grant یا Scholarship

این دو اصطلاح که در عمل تفاوت­هایی جزئی­ با هم دارند، معمولا به طور یکسان به کار برده می‌­شوند و به کمک مالی­‌ای اطلاق می­‌شود که دولت، دانشگاه یا یک موسسه خاص به دانشجویان با توانایی‌­های آکادمیک بالا اهدا می­کنند تا بتوانند به ادامه تحصیل بپردازند.

کمک هزینه تحصیلی

Research Proposal

شرح مختصری از موضوع تحقیقاتی مورد علاقه شما است که در طول تحصیل به آن خواهید پرداخت. این خلاصه، شامل موضوع، اهمیت، کارهای مشابه انجام شده در این زمینه، برنامه تحقیقاتی در طول تحصیل و خروجیِ کار است.

Internship

همان کارآموزی است و به موقعیتی اطلاق می‌­شود که دانشجو در مدتی معین برای یک موسسه یا دانشگاه کار می­‌کند اما در ازای آن حقوقی دریافت نمی‌­کند.

RA

این اصطلاح که مخفف Research Assistant یا دستیار تحقیق است، به موقعیتی در دانشگاه­ها گفته می‌­شود که یک دانشجو در یک زمینه‌­ی مشخص و تحت هدایت استاد خود به کار تحقیقی می­‌پردازد و در ازای آن از استادش حقوق دریافت می‌­کند.

TA

 این اصطلاح که مخفف Teaching Assistant یا دستیار تدریس است، به موقعیتی در دانشگاه­‌ها گفته می‌­شود که دانشجو در تدریس یکی از دروس به استادش کمک می­‌کند و در ازای آن از وی حقوق دریافت می‌­کند.

Major و Minor

منظور از این دو کلمه رشته و گرایش است. به عنوان مثال مهندسی برق یک major و گرایش الکترونیک minor آن است.

Bachelor’s Degree

همان مدرک کارشناسی یا لیسانس است که ممکن است به صورت مخفف و به شکل­‌های مختلف بیان شود. به عنوان مثال، BSc که مخفف Bachelor of Science است یا BA که مخفف Bachelor of Arts است.

Master’s Degree

همان مدرک یا دوره کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس است. و دقیقا مانند Bachelor به شکل‌­های مختلفی چون MSc یا MA به کار می‌­رود.

PhD

این اصطلاح که مخفف Doctor of Philosophy است، معادل دوره یا مدرک دکتراست. متقاضیان اپلای توجه کنند که کلمه‌­ی Philosophy لزوما به معنی رشته یا زمینه‌­های فلسفی نیست و معنای اصلی آن در زبان لاتین ملاک است که به معنی تمایل به کسب دانش است.

Postdoc

پسادکترا دوره‌­ای است که در آن دانشجو پس از اتمام دوره‌­ی دکترا یا PhD در دانشگاه یا موسسه­‌ا­ی تحقیقاتی به تحقیق و پژوهش ادامه می‌­دهد.

Core Requirements

به آن دسته از دروس اطلاق می­شود که گذراندن آن­ها برای دریافت مدرک ضروری است. به عبارتی دروس اصلی و اجباری یک دوره مشخص هستند که در مقابل دروس اختیاری یا Electives قرار می­‌گیرند.

Thesis

همان پایان­‌نامه یا تز است و عموما برای دوره کارشناسی ارشد کاربرد دارد.

Dissertation

همان پایان­‌نامه یا رساله است و عموما برای دوره PhD یا دکتری کاربرد دارد.

Open Admissions

این اصطلاح که به معنی پذیرش آزاد است، بیشتر در دانشگاه­های آمریکا کاربرد دارد و به حالتی اطلاق می­شود که یک دانشگاه شرایطی برای پذیرش دانشجویان تعیین نمی­‌کند و تا زمان پر شدن ظرفیتش از دانشجویان متقاضی ثبت­‌نام به عمل می‌­آورد.

Rolling Admissions

در این شیوه از پذیرش که بیشتر در آمریکا مرسوم است، شرایط و مدارک متقاضیان اپلای هر زمان که به دست دانشگاه برسند، مورد بررسی قرار می‌­گیرند. برخلاف روش­های معمول که این کار در زمان‌­های مشخص و بعد از deadline انجام می‌­شود.

۵/۵ (۱ نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *