هزینه‌های زندگی در استرالیا

هزینه‌های زندگی در استرالیا

افراد زیادی از سراسر دنیا، رویای زندگی در استرالیا را در سر می‌­پرورانند. برخی از افسردگی ناشی از شرایط دشوار زندگی در کشور خود فرار می‌­کنند و برخی ممکن است بخواهند از آب و هوای سرد منطقه خود به استرالیا بگریزند. برای برخی دیگر، تمایل به یک شروع تازه است که آن­ها را به سرزمین آفتاب و ساحل سوق می‌­دهد. در سال ۲۰۲۰ استرالیا همچنان جزو محبوب­‌ترین مقاصد برای کسانی است که قصد مهاجرت به کشوری دیگر را دارند. اما فقط آب­ و هوای مناسب استرالیا نیست که بسیاری را به این کشور می­‌کشاند، بلکه هزینه‌­های زندگی در استرالیا نیز نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه یافته مناسب است. این یک فاکتور فوق‌­العاده مهم برای کسانی است که قصد مهاجرت دارند. چرا که می­‌توانند وضعیت مالی مناسبی با داشتن حقوق بالا و هزینه­‌های زندگی متعادل برای خود به وجود آورند.

زندگی در استرالیا در مقایسه با دیگر کشورها

طبق رده‌­بندی سایت معتبر Numbeo سیدنی که گران­ترین شهر استرالیاست، در رده‌ی ۳۲م شهرهای جهان از لحاظ هزینه­‌های زندگی(شامل مسکن، خوراک، حمل و نقل و …) قرار دارد. در این رد‌‌ه‌­بندی سان‌فرانسیسکو و نیویورک آمریکا و زوریخ سوییس رده­‌های اول تا سوم گران­ترین شهرهای جهان را به خود اختصاص داد‌ه‌­اند. لندن رده­ی ۱۷م را در اختیار دارد و ملبورن و پرث استرالیا در رده­های ۷۰ و ۱۰۰ هستند.

اما باید دقت داشت که علاوه بر فاکتور هزینه‌­های زندگی در استرالیا، طبیعتا متوسط حقوق دریافتی نیز جزو ملاک­های بسیار مهم برای مهاجران است. تحقیقات نشان می­‌دهد که متوسط حقوق دریافتی در استرالیا حدود ۴۶۰۰ دلار است، در حالی که در کشوری چون انگلستان، حقوق متوسط افراد حدود ۳۶۰۰ دلار، یعنی ۱۰۰۰ دلار کمتر از استرالیاست. برای داشتن درک مناسبی از رابطه­‌ی مستقیم این دو فاکتور می­‌توان به فاکتور بسیار مهم قدرت خرید مراجعه کرد. این فاکتور نشان می‌دهد در هر شهری، نسبت هزینه‌­ها و درآمدها به چه شکل است و شخصی با حقوق متوسط چقدر توان خرید در آن شهر دارد.

در رده­‌بندی‌­ای که سایت Numbeo ارائه کرده، تمام شهرهای جهان با نیویورک مقایسه می­‌شوند. به این معنی که امتیاز ۱۰۰ به نیویورک اختصاص داده شده و سپس شهرهای دیگر بر حسب درصد با آن مقایسه می­‌شوند. به عنوان مثال شهر بریزبن استرالیا امتیاز ۱۱۹ را کسب کرده، که بدین معنی است که ساکنین شهر بریزبن با دریافت حقوق متوسط، ۱۹ درصد بیشتر از ساکنین نیویورک توانایی خرید دارند. به زبان ساده‌­تر، اگر یک نیویورکی می­‌تواند با حقوق متوسطی که دریافت می­کند، ۱۰۰ کیلو سیب بخرد، یک بریزبنی با حقوق متوسطش می­‌تواند ۱۱۹ کیلو سیب بخرد. در این رده­‌بندی ادلاید امتیاز ۱۱۶، ملبورن ۱۰۵، پرث ۱۰۱ و سیدنی ۹۷ را کسب کرده­‌اند.

اما اگر بخواهیم هزینه‌­های زندگی در استرالیا را دقیق‌تر بررسی کنیم، باید وارد جزییات شده و هزینه­­‌ها را به صورت دسته­‌بندی شده مرور کنیم.

ملبورن

مسکن در ملبورن

هزینه­ مسکن

طبق گزارش سازمان آمار استرالیا، در سال ۲۰۱۹ متوسط قیمت خرید یک مکان مسکونی در شهرهای بزرگ استرالیا مانند سیدنی و استرالیا، حدود ۶۶۰ هزار دلار استرالیا بوده است که رشدی سه و نیم درصدی را نشان می­‌دهد. باید دقت داشت که این یک رقم بسیار کلی است و طبیعتا قیمت خرید مسکن تحت تاثیر فاکتورهای زیادی چون شهر، محله، نوع و وضعیت ساختمان و … بسیار متغیر خواهد بود.

در صورتی که قصد خرید خانه برای زندگی در استرالیا را نداشته باشید، قطعا باید سراغ اجاره­ بروید که یقینا گزینه‌ی منطقی‌­تری برای مهاجران است. اینجا هم قیمت­‌ها با توجه به شهر و حتی محل‌ه­ایی که قصد اجاره‌­ی ساختمان در آن را دارید، متفاوت است. طبق گزارش سایت Expatistan هزینه‌­ی اجاره­‌ی یک آپارتمان ۸۵ متری مبله در یک محله­‌ی گران سیدنی حدود ۳۴۰۰ دلار استرالیا در ماه است. اجاره­‌ی ماهانه‌­ی آپارتمانی مشابه در محله‌­ای مشابه از ملبورن حدود ۲۳۰۰ دلار استرالیا است. اما اگر بخواهید آپارتمانی ۸۵ متری و مبله در یک محله­‌ی معمولی از سیدنی اجاره کنید، باید ماهانه حدود ۲۷۰۰ دلار استرالیا و در ملبورن ۱۹۰۰ دلار استرالیا پرداخت کنید.

هزینه­ حمل و نقل

طبق آمار منتشر شده، هزینه‌­ی حمل و نقل در سیدنی ۳۴ درصد ارزان­‌تر از شهری چون لندن است. قیمت بلیت ماهانه حمل و نقل در سیدنی حدود ۲۱۷ دلار است، در حالی که در لندن بیش از ۲۹۰ دلار است. با داشتن چنین کارتی می­‌توان به مدت یک ماه و بدون محدودیت دفعات از وسایل نقلیه عمومی آن شهر استفاده کرد. قیمت چنین کارتی در ملبورن ۱۵۹ و در پرث ۱۱۶ دلار است. اما فقط هزینه­‌ی حمل و نقل عمومی نیست که در استرالیا ارزان­‌تر از کشوری چون انگلستان است. بلکه اگر قصد استفاده از وسیله نقلیه شخصی را هم داشته باشید، بد نیست بدانید که قیمت یک لیتر بنزین در استرالیا حدود یک و نیم دلار است، در حالی که در انگلستان حدود دو نیم دلار است.

هزینه خورد و خوراک و تفریح

هزینه­‌های خورد و خوراک شامل موارد زیادی می‌­شود و با توجه به تنوع سلیقه‌­ی افراد مختلف، نسبت دادن یک عدد مشخص برای زندگی کار دشواری است. اما برای اینکه تخمینی از هزینه­‌های داشته باشیم، می­‌توان گفت که هزینه­‌ی یک وعده­‌ی کامل(پیش غذا، غذای اصلی، نوشیدنی، دسر و …) برای دو نفر در یک رستوران خوب در شهر سیدنی حدود ۱۱۱، ملبورن ۱۰۵، و پرث حدود ۱۲۳ دلار استرالیاست. البته باید دقت داشت که این هزینه­‌ی یک شام عالی است و اگر اهل فست فود باشید، می­‌توانید با صرف حدود ۱۲ دلار، یک وعده­‌ی غذایی خود را پوشش دهید. یکی از رایج­‌ترین ملاک­‌های سنجش هزینه­‌ی خوراک در هر شهری، قیمت یک فنجان قهوه است. یک فنجان کاپوچینو در شهر پرث حدود ۵ دلار و در سیدنی و ملبورن حدود چهار و نیم دلار قیمت دارد.

اما اگر مثلا قصد رفتن به سینما داشته باشید، متوسط قیمت بلیت سینما در سیدنی حدود ۲۰، در پرث ۲۱ و در ملبورن ۱۹ دلار است که در مقایسه با شهری مانند لندن که حدود ۲۵ دلار است ارزان محسوب می‌­شود.

در مجموع می­‌توان گفت زندگی در استرالیا برای هر نفر هزینه‌­ای ماهانه بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار استرالیا در بر دارد. این هزینه برای تفریح و خورد و خوراک که شامل بیرون غذا خوردن، وسایل آشپزی، میوه، لبنیات و سایر موارد می‌شود، محاسبه شده است.

هزینه خورد و خوراک

هزینه تحصیل

برای کسانی که به قصد ادامه تحصیل به استرالیا می­‌روند و یا کسانی که همراه با فرزندان خود قصد مهاجرت به استرالیا را دارند، هزینه­‌های تحصیل بسیار مهم است. استرالیا یکی از بهترین سیستم­‌های آموزشی جهان را در اختیار دارد، لذا از لحاظ کیفیت آموزش، اصلا جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر از منظر مالی به بحث آموزش بپردازیم، باید بگوییم که هزینه‌­ی تحصیل در این کشور، نسبت به ایران بسیار بالاست. اما در مقایسه با انگلستان کمتر است. هزینه­‌ی سالانه‌­ی تحصیل یک کودک در مدرسه بین ۸۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار است که بستگی به شهر و کیفیت مرکز آموزشی دارد. هزینه­‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا سالانه بین ۲۰ تا ۴۵ هزار دلار است. دوره کارشناسی ارشد بین ۲۲ تا ۵۰ هزار دلار در سال و مقطع دکتری بین ۱۸ تا ۴۲ هزار دلار است. اما باید توجه داشت که کمک­‌هزینه‌­های تحصیلی بسیار خوبی از طرف دولت و موسسه­‌های دیگر در اختیار دانشجویان مقاطع بالاتر قرار می‌­گیرد که از سنگینی این هزینه­‌ها می‌­کاهد.

هزینه خدمات درمانی و ورزشی

استرالیا به داشتن هوای آفتابی و مطبوع شناخته شده است. در بیشتر شهرهای اصلی این کشور هوا تقریبا تمام سال مطبوع و مناسب است. به همین سبب بیشتر مردم در ساعات فراغت خود در پیاده‌­روها و پارک‌­ها به دویدن و ورزش مشغول می‌­شوند و آخر هفته­‌ها به مناطق طبیعی و مناظر فوق‌­العاده اطراف شهر می‌­روند. اما اگر هوا کمی سرد باشد یا کسی بخواهد به صورت حرفه­‌ای‌تر به ورزش بپردازد، همواره باشگاه­‌های ورزشی پیشرفته‌­ای هستند که بتواند از آن­ها استفاده کند.

متوسط هزینه­‌ی عضویت یک باشگاه در شهرهای مختلف متفاوت است. در سیدنی می­‌توان با ۸۳ دلار در ماه به عضویت یک باشگاه خوب درآمد. در ملبورن ۹۴ دلار و در پرث ۵۶ دلار برای سرویس مشابه باید پرداخت شود.

باشگاه در استرالیا

اما مشخصا تنها ورزش نیست که به زندگی سالم­‌تر منجر می­‌شود. استرالیا را به عنوان یکی از کشورهای با بالاترین میزان امید به زندگی می‌­شناسند. مطابق آمار، میزان امید به زندگی در استرالیا بیش از ۸۲ سال است. و این عدد با توجه به کیفیت بالای زندگی در این کشور در حال بالا رفتن نیز هست. یکی از دلایل چنین پیشرفتی، سیستم درمانی پیشرفته‌­ی استرالیاست که با عنوان Medicare شناخته می‌­شود.

مقایسه‌­ای که سال ۲۰۱۷ بین سیستم­‌های سلامت و درمان استرالیا با کشورهای توسعه‌­یافته دیگر انجام شده، نشان می­‌دهد که استرالیا بالاتر از کانادا، فرانسه و آمریکا و پشت سر انگلستان قرار می­‌گیرد. این بدین معنی است که اگر در استرالیا مشکلی برای شما پیش بیاید، می­‌توانید خیالتان آسوده باشد، چرا که به خوبی از شما مراقبت خواهد شد.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] که متقاضی شخصیتی حقیقی باشد و نیز توانایی مالی پرداخت هزینه‌های این سفر را داشته باشد. لازم به ذکر است که در مورد این‌گونه از […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.