Australia Map

انواع ویزای استرالیا

همان‌طور که می­‌دانیم، افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به کشوری غیر از کشور خود را دارند، باید ویزای آن کشور را اخذ کنند. سیاست­‌های هر کشوری در قبال صدور ویزا متفاوت است. استرالیا به عنوان یکی از قطب­‌های گردشگری جهان و همچنین مقاصد مهم مهاجرت، شرایط مشخصی را برای صدور ویزا تعیین کرده است که اینجا به طور خلاصه به بررسی آن­ها می‌­پردازیم.

انواع ویزای صادر شده توسط سازمان مهاجرت کشور استرالیا را می‌­توان در ۷ دسته قرار داد. ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای اقامت دائم، ویزای پیوستن به خانواده، ویزای تمدید اقامت، ویزای پناهندگی و بشر دوستانه. شایان ذکر است که در هر دسته، انواع مختلفی از ویزاهای زیر مجموعه قرار می‌­گیرد که در آینده با جزییات بیشتر توضیح خواهیم داد.

ویزای استرالیا توریستی

این ویزا برای افرادی صادر می­‌شود که قصد دارند در مدتی کوتاه از استرالیا دیدن کرده و به گشت و گذار در این کشور را بپردازند. یا افرادی که برای یک ماموریت کاری کوتاه‌­مدت و یا شرکت در یک کنفرانس و یا حتی به دلایل پزشکی قصد سفر به استرالیا را دارند. این ویزا معمولا کوتاه‌مدت و کمتر از ۱۲ ماه است.

ویزای استرالیا تحصیلی

همان‌طور که از اسمش پیداست، این ویزا مخصوص دانش­‌آموزان و دانشجویانی است که موفق به اخذ پذیرش در یکی از مراکز تحصیلی استرالیا شده و قصد دارند برای مدتی در این کشور به تحصیل بپردازند. همچنین برای دانش‌­آموزان با سن کم، امکان صدور ویزای همراه یا سرپرست هم وجود دارد که در همین دسته قرار می­‌گیرد. این نوع ویزا بسته به شرایط متقاضی بین ۱ تا ۵ ساله است.

Australia Visa Types

ویزای استرالیا کاری

این نوع ویزا که متقاضیان زیادی هم دارد، به کسانی تعلق می­گیرد که به هرشکل قصد کار، و کسب درآمد در کشور استرالیا را دارند. ۴۴ زیرمجموعه مختلف ویزا در این دسته قرار می­گیرد که هرکدام شرایط و ویژگی‌­های خاص خود را دارد. ویزای کاری می­‌تواند برای مدتی بسیار کوتاه در حد ۳ ماه و یا حتی به صورت دائم صادر شود. دولت استرالیا لیستی از مشاغل و مهارت­‌های مورد نیازش را به طور مستمر منتشر می‌­کند که احتمال صدور ویزا برای افرادی که در این زمینه‌­ها دارای مهارت هستند بسیار بیشتر است. برای صدور این نوع ویزا، سازمان‌های به خصوصی، ارزیابی شرایط مهاجرت کاری افراد را انجام می‌دهند.

ویزای اقامت دائم

افراد می­‌توانند در ۳ حالت کلی، اقامت دائم کشور استرالیا را به دست آورند. حالت اول برای خانواده، شریک زندگی و اقوام درجه یک شهروندان استرالیایی است. حالت دوم برای افرادی است که توسط یک شرکت استرالیایی استخدام و حمایت می‌­شوند و یا دارای مهارت خاصی هستند که کشور به آن نیاز دارد. حالت سوم هم برای افرادی است که قصد سرمایه گذاری و راه‌­اندازی بیزینس در استرالیا را دارند. واضح است که در این حالت، میزان و نوع سرمایه‌­گذاری باید مورد تایید کشور استرالیا باشد.

ویزای پیوستن به خانواده

این دسته از ویزاها که به دلیل اهمیت و تعدد درخواست­‌ها به یکی از مجموعه‌­های اصلی تبدیل شده، می‌­تواند موقت و یا دائم باشد. ۳۷ زیرمجموعه مختلف برای این دسته وجود دارد که می‌توان آن‌­ها را در یکی از این ۵ حالت طبقه‌بندی کرد: پیوستن به همسر یا شریک زندگی، پیوستن به فرزند یا فرزندان، پیوستن به والدین، پیوستن به دیگر اعضای خانواده(برادر، خواهر، پدربزرگ، عمو، خاله، …)، و مراقبت از اقوام بیمار. ناگفته پیداست که فامیل یا خانواده­‌ای که به واسطه ایشان درخواست ویزا می­‌شود باید شهروند استرالیایی یا دارای اقامت دائم این کشور باشد.

ویزای تمدید اقامت

مشخصا، این ویزا به کسانی تعلق می­گیرد که از قبل یکی از انواع ویزای استرالیا را دارند و ویزای آنها نیاز به تمدید دارد. نکته­‌ای که باید بسیار به آن توجه شود، این است که حتما باید قبل از سررسید انقضای ویزای فعلی برای تمدید آن اقدام کرد. در برخی موارد نوعی ویزای خاص به نام ویزای بریج(Bridge) صادر می‌­شود که در واقع یک ویزای موقت است و برای کسانی صادر می‌شود که هنوز تصمیمی در خصوص ویزای بعدی آنها گرفته نشده است.

ویزای پناهندگی و بشردوستانه

تنها دو زیرمجموعه برای این نوع ویزا تعریف شده است که هردو نیز دائم هستند. نوع اول که همان ویزای پناهندگی است، به کسانی تعلق می­گیرد که در کشور خود از طرف حکومت تحت فشار شدید امنیتی باشند. و نوع دوم که بشردوستانه است، به کسانی تعلق می­گیرد که در کشور مبدا خود از پایمال شدن حقوق انسانی خود و یا فشارهای اجتماعی ناعادلانه رنج می‌برند. یکی از شروط اقدام برای اخذ این ویزا این است که متقاضی حتما در زمان اقدام، خارج از استرالیا باشد.

(تذکر: مجموعه ویزاوایز در زمینه ویزای پناهندگی هیچ‌گونه فعالیتی ندارد و این روش را توصیه نمی‌کند.)

7 پاسخ

تعقیب

  1. […] استرالیا، پذیرش مهاجران از سراسر دنیا بوده است. تنوع گزینه های اخذ ویزا سبب شده تا افراد زیادی با شرایط مختلف، اقدام به […]

  2. […] دیگر ویزاهای کشور استرالیا، این ویزا نیز امکان مهاجرت با خانواده را فراهم کرده […]

  3. […] انواع ویزای صادر شده توسط کشور استرالیا را می‌توان در ۷ دسته قرار داد. در هر دسته، انواع مختلفی از ویزاهای زیرمجموعه قرار می‌گیرد. در این مجموعه از پُست‌ها تلاش می‌کنیم مهم‌ترین زیرگروه‌های ویزای استرالیا را معرفی کنیم. امروز زیرگروه ۱۹۰ ویزاهای کاری و مهارتی را معرفی می‌کنیم. […]

  4. […] شما را به عنوان دانشجو تایید کرده و شما می­توانید پس از اخذ ویزا تحصیل خود را شروع […]

  5. […] هزینه درخواست ویزای استرالیا بیش از کاناداست. این هزینه برای استرالیا ۴۰۴۵ دلار […]

  6. […] است برای اینکه در استرالیا کار پیدا کنید، باید ویزای مناسب داشته باشید. همه‌ی ویزاها به شما حق کار کردن نمی‌دهند […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.