مهاجرت نیروی متخصص

مقایسه ویزای مهارت کانادا و استرالیا

برنامه‌های مهاجرتی استرالیا و کانادا با وجود شباهتی که دارند، در جزئیات با هم متفاوتند. این تفاوت‌ها باعث می‌شود که شرایط یک متقاضی برای مهاجرت به استرالیا مناسب‌تر از کانادا باشد و یا بالعکس. در این مطلب برنامه‌های مهاجرتی مبتنی بر مهارت دو کشور استرالیا و کانادا را با هم مقایسه می‌کنیم. برنامه مهاجرتی مبتنی بر مهارت استرالیا اسکیل سلکت (Skillselect) یا ویزای مهارتی و برنامه کانادا اسکیل ورکر  (Skilled Worker)نامیده می‌شوند.

معرفی برنامه‌ها

اسکیل سلکت استرالیا

اسکیل سلکت به مجموعه ویزاهایی اطلاق می‌شود که نیروهای متخصص را از سراسر جهان به استرالیا جذب می‌کنند. کشور استرالیا هر سال لیستی از مشاغل موردنیاز این کشور را اعلام می‌کند و بهترین متقاضیان را انتخاب می‌کند. این کشور از سیستم امتیازی برای ارزیابی متقاضیان استفاده می‌کند. افراد بالای ۶۵ امتیاز می‌توانند برای دریافت ویزا درخواست بدهند. متقاضی با داشتن سطح زبان خوب، تحصیلات معتبر، سابقه کار چند ساله و سن مناسب شانس بالایی برای دریافت اقامت دائم کسب می‌کند. مهم‌ترین ویزاهای طرح اسکیل سلکت موارد زیرند:

ویزای ۱۸۹  

مهم‌ترین ویزای مهارتی استرالیا ویزای ۱۸۹ است. این ویزا که به ویزای مهارتی مستقل نیز معروف است، اقامت دائم را به متقاضیان واجد شرایط اعطا می‌کند. ویزای ۱۸۹ از این لحاظ مستقل نامیده می‌شود که متقاضی نیازی به اسپانسر ندارد.

زیرگروه ۱۹۰

ویزای ۱۹۰ ویزای مهارتی با اسپانسر ایالتی نامیده می‌شود. برای دریافت این ویزا باید از طرف یکی از ایالت‌های استرالیا دعوت شده باشید. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که به تخصص شما در آن ایالت نیاز جدی وجود داشته باشد.

ویزای ۴۹۱

این ویزای مهارتی یک ویزای اقامت موقت است. صاحب این ویزا اجازه کار و زندگی در یک ایالت کم‌جمعیت را به مدت ۵ سال پیدا می‌کند. در صورتی که شخص ۳ سال با شرایط مشخص شده در آن ایالت به کار مشغول باشد، می‌تواند برای اقامت دائم اقدام کند.

Australia's Skill Select

متقاضی مهاجرت در صورت پذیرفته شدن در مراحل مختلف طرح اسکیل ورکر، می‌تواند اقامت دائم کانادا را به دست آورد. اسکیل ورکر کانادا نیز به صورت امتیازی برگزار می‌شود اما دارای دو مرحله است. در مرحله اول متقاضیانی با امتیاز بالای ۶۷ پذیرفته می‌شوند. این متقاضیان وارد لیست بزرگی از افراد واجد شرایط می‌شوند که اصطلاحا پول (Pool) نامیده می‌شود. افراد درون پول، بر اساس سیستم ارزیابی متفاوتی امتیازدهی می‌شوند. تقریبا هر ماه یک بار تعدادی از دارندگان بالاترین امتیاز درون پول، اقامت دائم کانادا یا اصطلاحا اکسپرس انتری را دریافت می‌کنند. در صورتی که امتیاز دو نفر درون پول برابر باشد، شخص قدیمی‌تر انتخاب خواهد شد. طرح اسکیل ورکر کانادا نیز انواعی دارد که به شرح زیرند:

نیروی متخصص فدرال

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر فدرال (FSWP) عنوان این طرح است. این طرح کلی‌ترین حالت اسکیل ورکر کانادا است و تنها شامل ایالت کبک نمی‌شود.

نیروی متخصص کبک

کشور کانادا نیز مانند استرالیا ایالت‌های کم‌جمعیت با شرایط خاص دارد. با این تفاوت که برنامه‌های مهاجرتی جداگانه‌ای برای این ایالت‌ها ترتیب داده شده است. معروف‌ترین این برنامه‌ها نیروی متخصص کبک است. زبان ایالت کبک فرانسوی بوده و آب‌وهوای سردتری نسبت به ایالت‌های مرکزی و غربی کانادا دارد. متقاضیان نیروی متخصص کبک، مستقل از طرح فدرال ارزیابی می‌شوند. از دیگر برنامه‌های استانی کانادا می‌توان به ساسکاچوان و آلبرتا اشاره کرد.

 

Canada's Skill Worker

مزایای مشابه برنامه‌های کانادا و استرالیا

-هر دو کشور امکان دریافت اقامت دائم را برای متقاضیان فراهم شده است. گرچه برنامه‌های جانبی مانند ویزای ۴۹۱ استرالیا وجود دارند که اقامت موقت پنج ساله صادر می‌کنند.

-در هر دوی این برنامه‌ها بستگان درجه یک (همسر و فرزندان) نیز ویزای مشابه دریافت می‌کنند.

-شهروند شدن پس از دریافت اقامت دائم، در هر دو کشور امکان‌پذیر است.

-دریافت اقامت دائم کانادا و استرالیا مزایای شهروندی این کشورها را به همراه دارد. تحصیل در دانشگاه‌ها رایگان خواهد بود و فرد تحت پوشش بیمه خدمات درمانی عمومی قرار خواهد گرفت.

-موقعیت‌های شغلی مناسب زیادی برای کسانی که ویزای مهارتی استرالیا و یا اکسپرس انتری کانادا را دریافت می‌کنند، وجود دارد. زیرا این افراد دارای تخصص‌های موردنیاز کشور مقصد بوده‌اند و به همین دلیل پذیرفته شده‌اند.

تفاوت‌های کانادا و استرالیا

-مهم‌ترین تفاوت شیوه جذب نیروی متخصص استرالیا با کانادا، ارزیابی مهارت متقاضی است. یکی از مدارکی که متقاضی ویزای مهارتی استرالیا باید ارسال کند، تأییدیه یکی از سازمان‌های ارزیابی مهارت استرالیا است. درحالی‌که متقاضی اسکیل ورکر کانادا، می‌تواند مهارت خود را پس از ورود به کانادا ارزیابی و تأیید کند.

– امتیازبندی مرحله اول اسکیل ورکر کانادا مشابه ویزاهای مهارتی استرالیا است، مرحله دوم سیستم متفاوتی دارد. در مرحله دوم اسکیل ورکر داشتن اسپانسر از کانادا بیشترین امتیاز را در بر دارد و اکسپرس انتری متقاضی را قطعی می‌کند. عوامل دیگری مانند سابقه کار یا تحصیل در کانادا، داشتن بستگان درجه یک و تسلط بر زبان فرانسوی علاوه بر انگلیسی امتیازات تعیین‌کننده‌ای به همراه دارد.

-مدت زمان بررسی پرونده‌ها در مورد استرالیا کمی بیشتر است. نتیجه اکثر پرونده‌ها در استرالیا ۸ ماهه و در کانادا ۶ ماهه مشخص می‌شود.

-شغل‌های موردنیاز کانادا گسترده‌تر و متنوع‌تر از استرالیا است. کشور کانادا حدود ۳۰۰ عنوان شغلی و استرالیا حدود دویست شغل موردنیاز را اعلام کرده‌اند.

-هزینه درخواست ویزای ۱۸۹ از طرح اسکیل ورکر گران‌تر است. برای درخواست ویزای ۱۸۹ استرالیا باید ۴۱۰۰ دلار استرالیا (۲۹۳۳ دلار امریکا) پرداخت شود. هزینه ثبت نام در طرح اسکیل ورکر باید ۱۳۲۵ دلار کانادا (۱۰۰۳ دلار امریکا) است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.