برنامه جذب استعدادهای جهانی کانادا

اقامت کانادا از طریق برنامه جی‌تی‌اس

برنامه جذب استعدادهای جهانی کانادا یا جی تی اس (Global Talent Stream) به استعدادهای درخشان از سراسر جهان ویزای موقت کار و اقامت کانادا اعطا می‌کند. این برنامه مخصوص نیروهای کار با تخصص بالا در رشته‌های مهندسی و خصوصا کامپیوتر است.

طبق آمار حدود ۴۰ هزار نفر طی دو سال گذشته از طریق جی تی اس به کشور کانادا مهاجرت کرده‌اند. با وجود اینکه اقدام از طریق جی تی اس، اقامت موقت کانادا را به همراه دارد، داشتن سابقه کار در کانادا مسیر دریافت اقامت دائم کانادا را هموار خواهد کرد.

جی‌تی‌اس چیست

جی تی اس چیست؟

جی تی اس بخشی از برنامه جذب موقت نیروی کار خارجی (TFWP) در کانادا است. این طرح به کارفرمایان اجازه می‌دهد روند جذب نیروی کار خارجی را برای مشاغل تخصصی موردنیاز کانادا تسریع کنند. البته زمانی که هیچ کانادایی‌ای برای آن شغل موجود نباشد.

جذب مهاجر از ملزومات اقتصاد کانادا است. این کشور همواره به کمبود نیروی کار در سطوح مختلف شغلی مواجه بوده است. برنامه جذب استعدادهای جهانی یکی از روش‌های جذب مهاجر است. این برنامه برای پر کردن خلاءهای موجود در مشاغل تخصصی طراحی شده است.

چه کارفرمایی واجد شرایط جی تی اس است؟

همه برنامه‌های جذب نیروی کار خارجی در کانادا باید از فیلتر LMIA عبور کنند. LMIA یا سازمان ارزیابی تأثیر بر بازار کار مجوز جذب یک نیروی کار خارجی را برای کارفرما صادر می‌کند. این سازمان باید اطمینان حاصل کند که هیچ کاناداییِ واجد شرایطی برای این شغل وجود ندارد.

فرآیند دریافت مجوز از LMIA معمولا ماه‌ها طول می‌کشد. اما این سازمان در مورد برنامه جذب استعدادهای جهانی کانادا استثنا قائل شده است. به دلیل اهمیت ویژه مشاغل تخصصی برای اقتصاد کانادا، این سازمان اجازه می‌دهد روند جذب نیروی متخصص هر چه سریع‌تر انجام شود.

کارفرما برای استفاده از جی تی اس دو راه پیش رو دارد:

دریافت معرفی‌نامه

کارفرمای کانادایی باید توسط یکی از سازمانهایی که با جی تی اس همکاری می‌کنند، معرفی شود. این سازمان‌ها شرایط کارفرما را برای استخدام استعدادهای منحصر به فرد و تخصصی بررسی می‌کنند. برای یافتن سازمان مربوطه، کارفرمایان می‌توانند به لیست سازمان‌های همکار جی تی اس مراجعه کرده و با مواردی که بیشترین ارتباط را با صنعت خود دارند، تماس حاصل کنند.

مشاغل موردنیاز

در این حالت کارفرما باید نیروی کار را برای یکی از مشاغل تخصصی موردنیاز در کشور کانادا جذب کند. علاوه بر این میزان حقوق پرداختی به این نیرو توسط کارفرما، باید بیشتر یا مساوی میانگین حداقل حقوق برای چنین شغلی باشد. مشاغل تخصصی مورد نیاز کانادا را اینجا می‌توانید ببینید.

کارفرمایی که واجد شرایط جی تی اس است، باید برای پر کردن فرم جی تی اس اقدام کند. در این فرم اطلاعات کارفرما، نیروی کار خارجی و حقوق و مزایای پیشنهاد شغلی ارائه شده، خواسته می‌شود.

کارفرما هنگام ارسال درخواست جی تی اس ۱۰۰۰ دلار کانادا پرداخت خواهد کرد. پاسخ به این درخواست به سرعت و معمولا طی ۱۰ روز کاری ارسال خواهد شد. در این مرحله مجوز LMIA از سوی کارفرما در اختیار نیروی کار قرار می‌گیرد و این شخص می‌تواند برای ویزای موقت کار در کانادا اقدام کند.

چه کسانی واجد شرایط جی‌تی‌اس هستند

چه نیروی کاری واجد شرایط جی تی اس است؟

اولین نکته این است که متقاضی کار در کانادا برای جی تی اس اقدام نمی‌کند. این کارفرما است که برای جی تی اس یا برنامه جذب استعدادهای جهانی کانادا درخواست می‌دهد. کارفرما در حقیقت نیروی کار خارجی مورد علاقه‌اش را در درخواست خود معرفی می‌کند.

پس وظیفه متقاضی کار در کانادا این است که از یک شرکت کانادایی که شرایط استفاده از جی تی اس را دارد، پیشنهاد شغلی دریافت کند. اما پیشنهاد شغلی کافی نیست. این شخص باید واجد شرایط جی تی اس باشد. متقاضی واجد شرایط کسی است که یا یک «نیروی کار متخصص با استعداد منحصر به فرد» است و یا در یکی از مشاغل تخصصی موردنیاز کانادا چند سال سابقه کار دارد.

در صورتی که متقاضی واجد شرایط شناخته شده و کارفرمای موفق به دریافت مجوز LMIA شود، متقاضی می‌تواند برای ویزای کار درخواست بدهد. درخواست ویزای کار تحت جی تی اس نیز به سرعت و طی ۱۰ روز کاری بررسی می‌شود.

درست است که ویزای کار تحت جی تی اس یک ویزای اقامت موقت است اما چنین شخصی به راحتی می‌تواند اقامت دائم کانادا را دریافت کند. یک سال سابقه کار در کانادا، امتیاز لازم را برای اقدام از طریق هر یک از برنامه‌های اکسپرس انتری و PNP برای شخص به ارمغان می‌آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.