مقصد ایده‌آل مهاجرت

کانادا مقصد ایده‌آل برای مهاجرت

کانادا طی سال‌های اخیر همواره جزو جذاب‌ترین مقاصد مهاجرت بوده است. سیاست‌های این کشور در قبال پذیرش مهاجر، استانداردهای بالای زندگی و اقتصاد رو به رشد از جمله مواردی است که باعث شده مهاجرت به کانادا تا این حد بر سر زبان‌های بیافتد. در ادامه این مطلب با کشور کانادا، مزایا و معایب مهاجرت به این کشور و راه‌های کلی مهاجرت به کانادا آشنا خواهیم شد.

زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی و فرانسوی است. زبان فرانسوی در بخش‌های خاصی از ایالت کِبِک صحبت می‌شود. البته مردم مناطق فرانسوی زبان به راحتی با انگلیسی‌زبانان نیز ارتباط برقرار می‌کنند. واحد پول این کشور دلار کانادا است. دلار کانادا سه چهارم دلار امریکا ارزش دارد و اندکی از دلار استرالیا باارزش‌تر است. اقتصاد کانادا به کشور امریکا وابسته است و از نوسانات اقتصاد امریکا تأثیر می‌گیرد.

کانادا دومین کشور وسیع جهان است اما جمعیت بسیاری پایینی دارد. علت این مسئله این است که بخش اعظم این کشور را جنگل‌های سردسیری و مناطقی تشکیل می‌دهد که برای سکونت مناسب نیست. شهرهای بزرگ و اصلی کانادا در حاشیه جنوبی آن مستقر شده‌اند. بخش‌های غربی‌تر آب‌وهوای معتدل‌تری نسبت به شهرهای جنوب شرقی کانادا دارند. در میان شهرهای کانادا، تورنتو در جنوب شرقی و ونکوور در جنوب غربی کانادا به آب‌وهوای مطبوع معروف هستند.

مهم‌ترین شهرهای کانادا

شهر تورنتو

Toronto City View

  1. تورنتو: بزرگ‌ترین شهر کانادا که بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر نزدیک مرز امریکا قرار گرفته و آب‌وهوای معتدل‌تری نسبت به شهرهای شمالی‌تر دارد. استانداردهای زندگی در این شهر بسیار بالاست و بسیاری آن را بهترین شهر کانادا برای زندگی می‌دانند. زندگی ایرانیان در تورنتو سابقه‌ی طولانی‌ای دارد و باعث ایجاد کامیونیتی‌های فعال در این شهر شده است.
  2. مونترال: بزرگ‌ترین شهر ایالت کبک که بیش از ۳ میلیون نفر جمعیت دارد. زبان رسمی این شهر فرانسوی است و پنجاه درصد مردم به این زبان صحبت می‌کنند. مونترال تابستان‌ها هوای گرم مطبوعی دارد اما زمستان‌های این شهر طولانی است.
  3. ونکوور: غربی‌ترین شهر بزرگ کانادا که به مرز امریکا چسبیده است. ونکوور به شهرهای کَلگِری و ادمونتون نزدیک است اما از اُتاوا پایتخت و تورنتو بزرگ‌ترین شهر کانادا فاصله قابل توجهی دارد. جمعیت ونکوور بیش از دو میلیون نفر است و بهترین آب‌وهوا را میان شهرهای مهم کانادا دارد.
  4. اُتاوا: پایتخت کانادا که نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر نیز در منطقه پرتراکم جنوب شرقی کانادا، نزدیک به شهرهای تورنتو و مونترال قرار گرفته است.
  5. کَلگِری: چهارمین شهر پرجمعیت کانادا یک میلیون و دویست هزار نفر جمعیت دارد. کَلگِری امکانات و خاصیت‌های کلان‌شهرها را دارد اما از آرامش شهرهای کوچک نیز بهره‌مند است. این شهر زمستان‌های طولانی و تابستان‌های خنکی دارد. لازم به ذکر است که شهر ادمونتون پنجمین شهر پرجمعیت کانادا که نزدیک کَلگِری بوده و ویژگی‌های مشابهی دارد، نیز می‌توانست در این لیست جای بگیرد.

مزایای مهاجرت به کانادا

کانادا جزو ده کشور مهاجرپذیر جهان است. سیاست‌های جمعیتی و اقتصادی کانادا بر پایه پذیرش تعداد قابل توجهی مهاجر به صورت سالانه بنا نهاده شده است که باعث می‌شود مقصد جذابی برای متقاضیان مهاجرت باشد. چند مورد از مزایای مهاجرت به کانادا به شرح زیر است:

رفاه اجتماعی: گرچه هزینه‌های زندگی و خدمات عمومی در کانادا نسبتا بالاست اما اگر در این کشور درآمد داشته باشید، از سطح رفاه قابل قبولی برخوردار خواهید شد. نرخ فقر در این کشور همواره رو به کاهش بوده و اکنون زیر ده درصد است.

اشتغال: در صورتی که دارای تخصص یا مهارت مشخصی باشید، به احتمال بسیار بالا در کانادا صاحب شغل خواهید شد. جمعیت پایین، مهاجرپذیری و اقتصاد رو به رشد باعث شده همواره فرصت‌های شغلی جدید در کانادا به وجود بیاید. نرخ بیکاری در کانادا رو به کاهش بوده و اکنون نزدیک به ۵ درصد است.

ویزای مهارت یا اسکیل ورکر (Skilled Worker): کانادا نیز مانند استرالیا شرایطی را فراهم کرده، که افرادی با حرفه و مهارت خاصی که در کانادا موردنیاز است بدون پیدا کردن کار، امکان دریافت اقامت دائم کانادا را داشته باشند. ویزای مهارت کانادا (Skilled Worker) نیز بر اساس سیستم امتیازدهی طراحی شده و شما می‌توانید شانس دریافت ویزای مهارت خود را از قبل بدانید.

فرهنگ چندملیتی: از آنجا که کانادا برای سال‌ها کشور مهاجرپذیری بوده، فرهنگ چندملیتی در این کشور نهادینه شده است. زندگی به عنوان مهاجر در کانادا بسیار کم‌دردسر است و از این لحاظ برای مهاجران جای نگرانی وجود ندارد. در همه شهرهای کانادا جوامع فرهنگی متناسب با کشورهای مختلف وجود دارد. فرهنگ انعطاف‌پذیر کانادایی‌ها نیز باعث می‌شود ادغام در فرهنگ کانادایی به آسانی اتفاق بیفتد.

خدمات درمانی: سیستم خدمات درمانی کانادا تقریبا رایگان است. کسی که به کانادا مهاجرت می‌کند پس از سه ماه می‌تواند برای استفاده از این سیستم اقدام کند. کیفیت خدمات درمانی و بیمارستان‌ها نیز در بالاترین کلاس جهانی قرار دارد.

مهاجرت خانوادگی: کانادا برای پذیرش خانواده‌ها شرایط ویژه‌ای را فراهم کرده است. خانواده‌ی کسی که اقامت کانادا را کسب کرده، بدون مشکل می‌تواند به اقامت کانادا دست پیدا کند.

رفاه اجتماعی در کانادا

معایب مهاجرت به کانادا

مهاجران در کانادا طبعا مشکلاتی نیز تجربه خواهند کرد. مشکلات و معایب مهاجرت به کانادا برای ایرانیان را می‌توان به شکل زیر خلاصه کرد:

فاصله جغرافیایی: کانادا بیشترین فاصله را از ایران و خاورمیانه دارد. پرواز تهران تورنتو بدون توقف ۱۲ ساعت طول می‌کشد. اما معمولا با دو بار توقف تا ۲۴ ساعت هم می‌تواند زمان ببرد. هزینه این پروازها هم برای یک مهاجر ایرانی رقم زیادی خواهد بود. بطور میانگین این رقم حدود ۱۳۰۰ دلار است.

آب‌وهوا: بیشتر شهرهای کانادا زمستان‌های بسیار سرد و طولانی دارند. این درحالی‌است که بیشتر ایرانیان به دماهای بسیار پایین و یخ‌بندان عادت ندارند. آب‌وهوای مشابه ایران در کانادا کمتر مشاهده می‌شود. درحالی که مناطق زیادی از کشورهایی مانند استرالیا و امریکا هوایی مشابه شهرهای ایران دارند.

فرآیند اخذ ویزا: اقدام برای ویزای کانادا مانند دیگر کشورهای غربی ممکن است برای ایرانیان طولانی و خسته‌کننده و سخت‌گیرانه باشد. اخذ اقامت دائم کانادا برخلاف استرالیا که تنها یک مرحله دارد، دومرحله‌ای و نسبتا سخت‌تر است. موسسه مهاجرتی ویزاوایز تلاش خواهد کرد این فرآیند تا حد ممکن برای شما تسریع و تسهیل شود.

هزینه‌ها: در ماه‌های اولیه مهاجرت به کانادا ممکن است هزینه‌های بالا برای مهاجر اذیت‌کننده باشد. مالیات بر درآمد و مالیات بر کالاها در کانادا نسبتا بالاست و تا زمانی که شخص به ثبات برسد، این موضوع نگرانی‌هایی به همراه خواهد داشت.

روش‌های مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا روش‌های متنوعی وجود دارد. این روش‌ها را می‌توان به شش دسته کلی تقسیم کرد. مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری، ازدواج با تبعه کانادا، تولد در کانادا و پناهندگی. در این مطلب به معرفی کلی ویزای کاری، تحصیلی و سرمایه‌گذاری می‌پردازیم و در آینده به هر کدام از این روش‌های مهاجرت به تفصیل خواهیم پرداخت.

مهاجرت به کانادا از طریق کار: بیشتر مهاجران به کانادا از طریق کار به این کشور جذب می‌شوند. ویزای کاری ممکن است با درخواست کار به یک شرکت خاص و اخذ پذیرش از آن صادر شود و یا بدون پذیرش کاری و با استفاده از ویزای مهارت صورت گیرد. ویزای مهارت کانادا (Skilled Worker) با یک سیستم امتیازدهی به افرادی تعلق می‌گیرد که در شغل‌های موردنیاز کشور کانادا دارای مهارت هستند. فردی که ویزای مهارت کانادا را دریافت کند، اقامت دائم کانادا را کسب کرده است. در این سیستم ابتدا باید با ارائه سوابق تحصیلی و کاری، مدرک زبان انگلیسی و موارد دیگر از ۱۰۰ امتیاز ممکن، حداقل ۶۷ امتیاز را کسب کنید. اما در مرحله دوم بررسی‌های دیگری بین متقاضیانی که امتیازات لازم را کسب کرده‌اند صورت گرفته و افرادی انتخاب می‌شوند. در مرحله دوم کسب ۴۶۰ امتیاز از ۱۲۰۰ امتیاز ممکن، ضروری است. این فرآیند از ۶ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد.

woman in library

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا: با توجه به تعداد بسیار بالای دانشگاه‌ها و تنوع آن‌ها امکان مهاجرت تحصیلی به کانادا به خوبی فراهم است. تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای خارجی‌ها رایگان نیست و به طور میانگین سالانه ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار هزینه دارد. البته دانشجویان ممتاز می‌توانند به دریافت بورسیه که بخشی یا تمام شهریه را پوشش دهد، امیدوار باشند. امکان تحصیل در برخی مدارس کانادا نیز برای فرزندان شما وجود دارد و بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار در سال هزینه دارد. فرآیند دریافت اقامت دائم کانادا در حین تحصیل می‌تواند آغاز شود.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری: با سرمایه‌گذاری در کانادا می‌توان به سرعت اقامت دائم و پس از آن پاسپورت کانادایی دریافت کرد. ساده‌ترین راه مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری بدون واسطه است که نیاز به ۱.۲ میلیون دلار سرمایه‌گذاری و ارائه ۲ میلیون دلار پشتوانه در ایالت کبک دارد. اما در بیشتر موارد سرمایه‌گذاری از طریق شرکت‌ها صورت می‌گیرد که نیاز به ۳۶۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری دارد. سرمایه‌گذار این رقم را به شرکت‌های واسط به صورت بلاعوض پرداخت می‌کند و اقامت دائم را دریافت می‌کند. در ایالت بریتیش کلمبیا برای افرادی با سابقه تحصیلی دیپلم و مدرک زبان حداقلی، امکان سرمایه‌گذاری با ارائه ۳۰۰ هزار دلار پشتوانه و ۱۰۰ هزار دلار هزینه امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] در سال‌های اخیر پیشرفت بیشتری از خود نشان داده است. اقتصاد کانادا به کشور امریکا وابستگی زیادی دارد و بحران‌های امریکا […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.