کانادا یا استرالیا

کانادا یا استرالیا؟ مسئله این است

انتخاب میان استرالیا یا کانادا بسیار دشوار است زیرا هر دو از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان محسوب می‌شوند. با این وجود کسب اطلاعات درباره این دو کشور و تفاوت‌های آن‌ها ممکن است راهگشا باشد. در این مطلب سعی می‌کنیم استرالیا و کانادا را از چند جنبه که برای متقاضیان مهاجرت مهم است، بررسی کنیم.

فرآیند مهاجرت

هر دو کشور استرالیا و کانادا از سیستم امتیازدهی برای ارزیابی متقاضیان استفاده می‌کنند. مدت زمان اخذ ویزا نیز درمورد کانادا یا استرالیا مشابه است. اما مدارک لازم برای ویزا یک تفاوت جزئی دارد. هنگام درخواست ویزای استرالیا مدارک شما باید به تأیید یک نهاد ارزیابی مهارت در استرالیا برسد تا از انطباق مهارت‌های شما با استانداردهای استرالیا مطمئن شوند. درحالی‌که در مورد کانادا این مرحله پس از ورود به کشور مقصد انجام می‌شود.

همچنین هزینه درخواست ویزای استرالیا بیش از کاناداست. این هزینه برای استرالیا ۴۰۴۵ دلار استرالیا و برای کانادا ۱۰۴۰ دلار کاناداست.

فرآیند اخذ شهروندی و پاسپورت در کشور استرالیا پس از اخذ اقامت دائم ۴ سال طول می‌کشد. این فرآیند در کانادا سه سال است.

سیستم آموزشی و دانشگاهی

هر دو کشور استرالیا و کانادا در میان معتبرترین دانشگاه‌های جهان سهم زیادی دارند. هفت دانشگاه استرالیایی و چهار دانشگاه کانادایی در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان جای دارند.

مدیریت تجارت، رسانه، مهندسی، پرستاری، علوم کامپیوتر و مهمان‌داری رشته‌های تحصیلی داغ در کانادا هستند. در استرالیا حسابداری، MBA، خدمات درمانی، IT، علوم تربیتی و هتل‌داری بیشتر موردتوجه هستند.

کانادا یا استرالیا فرقی نمی‌کند، فرآیند تحصیل مشابه است. با این تفاوت که هزینه تحصیل در استرالیا اندکی بالاتر است. البته اکثر دوره‌های تحصیلی لیسانس در استرالیا سه ساله است. درحالی‌که تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا چهار سال طول می‌کشد.

جغرافیا

آب‌وهوای کشور مقصد برای بسیاری از مهاجران از اهمیت زیادی برخوردار است. از این لحاظ سوال کانادا یا استرالیا اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. یک سوم کشور استرالیا در منطقه استوایی قرار دارد و اکثر زمان سال هوای مطبوعی دارد. با این وجود آفتاب شدید در تابستان ممکن است برای بعضی از مهاجران مسئله‌ساز باشد. اما کشور کانادا به سرمای زیاد و بارش برف سنگین شناخته شده است. البته باید توجه داشت که شهرهای مهمی مانند تورنتو و و ونکوور چهار فصل هستند. این شهرها با وجود زمستان طولانی، بخش زیادی از سال را در هوای معتدلی سپری می‌کنند.

با این وجود برای افرادی که اهل گشت و گذار هستند، کشور استرالیا گزینه‌های نامحدودی برای تفریح و سفر در تمام طول سال در اختیارتان قرار می‌دهد.

برای ایرانیان مهاجرت به امریکا و کانادا به خاطر فاصله زیاد، دشواری و هزینه بالایی دارد. گرچه کشور استرالیا به ایران نزدیک‌تر است و هزینه پایین‌تری به مسافران تحمیل می‌کند، هم‌چنان کشور دوری محسوب می‌شود.

نزدیکی کانادا به امریکا یک امتیاز برای این کشور محسوب می‌شود. درحالی‌که استرالیا نه فقط از ایران بلکه از همه کشورها فاصله قابل توجهی دارد.

Weather Comparison

سواحل آفتابی استرالیا یا کوه‌های برفی کانادا؟

فرهنگ عمومی

سیاست‌های جمعیتی و اقتصادی هر دو کشور بر اساس پذیرش تعداد مشخصی مهاجر در طول سال بنا نهاده شده است. پس نسبت به برخی کشورهای اروپایی و حتی امریکا، زندگی به عنوان مهاجر در کانادا یا استرالیا تفاوتی نکرده و نسبتا بی‌دردسر است. نژادپرستی در هر دو کشور نرخ بسیار پایینی دارد ولی وضعیت کانادا حتی از استرالیا نیز بهتر است.

هر دو کشور فضای امن و آرامی برای شهروندان فراهم کرده‌اند و نرخ جرم نیز در هر دو پایین است. کشور کانادا مقصد موردعلاقه خانواده‌ها به شمار می‌رود. این درحالی‌ است که شهرهای بزرگ استرالیا برای جوانان رقابتی و باانگیزه که به سبک زندگی سریع و پرانرژی علاقه‌ دارند، مناسب‌تر است.

اقتصاد

گرچه هزینه‌های زندگی در استرالیا به طور عمومی بالاتر از کاناداست اما سطح درآمد نیز در استرالیا بیشتر است و این مسئله می‌تواند این اختلاف هزینه‌ها را جبران کند. حداقل درآمد در استرالیا به ازای هر ساعت ۱۸.۹۳ دلار استرالیاست درحالی‌که این رقم در کانادا ۱۲.۹۲ دلار استرالیاست.

نرخ بیکاری در هر دو کشور پایین است اما استرالیا وضع بهتری دارد. نرخ بیکاری در استرالیا ۵.۳ درصد است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۲ به زیر ۵ درصد هم برسد. نرخ بیکاری در کانادا ۶.۱۸ درصد و رو به افزایش است.

کارشناسان مهاجرت به استرالیا را برای شغل‌های تخصصی بیشتر پیشنهاد می‌کنند زیرا این افراد می‌توانند درآمدهای بالاتری نسبت به کانادا دریافت کنند.

رشد اقتصادی کانادا بالاتر از استرالیاست اما رشد اقتصادی استرالیا در سال‌های اخیر پیشرفت بیشتری از خود نشان داده است. اقتصاد کانادا به کشور امریکا وابستگی زیادی دارد و بحران‌های امریکا بر کانادا نیز تأثیر می‌گذارد درحالی‌که در استرالیا چنین مسئله‌ای وجود ندارد.

هر دو کشور خدمات اجتماعی سطح بالایی به شهروندان خود ارائه می‌دهند. سیستم آموزشی و خدمات درمانی در هر دو کشور رایگان و بسیار پیشرفته است. با این تفاوت که در کانادا برخلاف استرالیا بیمارستان خصوصی وجود ندارد و برای بسیاری از خدمات ممکن است لازم باشد در صف انتظار قرار بگیرید.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.