ویزای توریستی کانادا

همه چیز درباره ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا یک ویزای اقامت موقت (TRV) است. مدرکی که از سوی دولت کانادا صادر می‌شود و به شما اجازه می‌دهد به طور موقت در این کشور حضور داشته باشید. اکثر کسانی که برای ویزای توریستی کانادا اقدام می‌کنند، قصد گردش در کشور کانادا و یا ملاقات خویشاوندان خود در کانادا را دارند.

صاحب ویزای توریستی کانادا چقدر می‌تواند در این کشور بماند؟

اکثر کسانی که ویزای توریستی کانادا را دریافت می‌کنند، از لحظه ورود به خاک کانادا به مدت ۶ ماه اجازه اقامت را به دست می‌آورند. با این وجود ممکن است این زمان کمتر از ۶ ماه باشد که در ویزای شما قید شده است. در صورتی که شخص بخواهد بیش از زمان تعیین شده در کانادا بماند، باید ویزای خود را تمدید کند. تمدید ویزا باید حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای ویزا انجام شود.

ویزای توریستی ممکن است سینگل و یا مولتیپل باشد. ویزای سینگل کانادا به این معنی است که شخص تنها یک بار حق ورود به کشور کانادا را دارد. این شخص در صورت خروج از کانادا دیگر نمی‌تواند با استفاده از ویزای توریستی خود وارد این کشور شود.

ویزای مولتیپل یک ویزای توریستی ده ساله است. صاحب این ویزا می‌تواند به مدت ده سال هر تعداد بار وارد کانادا شود و هر بار شش ماه بماند. ویزای مولتیپل برای ایرانیان ۵ ساله است زیرا پاسپورت ایرانی ۵ سال اعتبار دارد.

ویزای توریستی کانادا

چه کسانی به ویزای توریستی کانادا نیاز دارند؟

هر کسی غیر از شهروندان کانادا و کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند، می‌تواند متقاضی ویزای توریستی کانادا باشد. به طور معمول گروه‌های زیر برای این ویزا درخواست می‌دهند:

-کسانی که می‌خواهند تعطیلات خود را در کانادا بگذرانند و قصد تفریح و گشت‌وگذار دارند.

-افرادی که به قصد دیدار خویشاوندشان که در کانادا زندگی می‌کند، به این کشور سفر می‌کنند.

-کسانی که قصد راه‌اندازی یک بیزینس را دارند. لازم به ذکر است که صاحب ویزای توریستی حق کار کردن در این کشور را ندارد. ولی برخی افراد برای آماده‌سازی شرایط برای تجارت خود، از طریق این ویزا سفر می‌کنند. این افراد ممکن است بعدها از طریق ویزای سرمایه‌گذاری یا ویزای کار، تجارت خود را به طور رسمی در کانادا آغاز کنند.

-اشخاصی که به هر دلیلی قصد دارند زمان محدودی را در کانادا به سر ببرند. مانند کسانی که به قصد ویزیت یک پزشک یا مرکز درمانی خاص به کانادا سفر می‌کنند.

 

 

مدارک لازم

مهم‌ترین نکته در مورد ویزای توریستی تمکن مالی است. شما با ارائه مدارک مربوط به دارایی اثبات می‌کنید که توانایی پرداخت هزینه‌های خود در کانادا را دارید. همچنین داشتن درآمد ثابت نشان می‌دهد که شما دلیلی برای بازگشت به کشور خود دارید. مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا به شرح زیرند:

-یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵ جدید.

-پاسپورتی که یک سال از اعتبار آن باقی مانده باشد. پاسپورت‌های قبلی که مهر ویزا خورده‌اند نیز باید ضمیمه شود.

-ترجمه سند ازدواج.

-ترجمه شناسنامه.

-گواهی اشتغال به تحصیل مخصوص دانشجویان و دانش‌آموزان.

-فرم درخواست ویزای توریستی کانادا. در مورد کسانی که می‌خواهند با هم سفر کنند، باید هر یک به طور جداگانه این فرم را تکمیل کند.

-ترجمه مدارک مربوط به اشتغال.

-نامه اثبات تمکن مالی به زبان انگلیسی و پرینت گردش حساب ۶ ماه گذشته.

-سوابق بیمه تأمین اجتماعی.

-برای فرزندان زیر ۱۸ سال، اجازه خروج از سوی والدی که همراه فرزند نیست، لازم است.

-کارت پایان خدمت مخصوص آقایان.

-کارت ملی.

-سند ملکی.

تمکن مالی ویزای کانادا

فرآیند دریافت ویزای توریستی کانادا چگونه است؟

ارسال درخواست به سفارت کانادا می‌تواند به صورت اینترنتی و یا کاغذی انجام شود.

برای درخواست ویزا به صورت اینترنتی باید وارد سایت سفارت کانادا شده و یک حساب کاربری برای خود بسازید. مدارک خود را آپلود کرده و هزینه ویزا را پرداخت کنید. این هزینه شامل ۱۰۰ دلار برای وقت سفارت و ۸۵ دلار برای انگشت‌نگاری است. پس از دریافت تأییدیه پرداخت، یک ماه فرصت دارید به یکی از دفاتر سفارت کانادا مراجعه کنید. با توجه به اینکه کانادا در ایران سفارت ندارد، باید به یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات و یا ارمنستان مراجعه کنید.

برای درخواست ویزای توریستی کانادا به صورت کاغذی، مدارک خود را جمع‌آوری کرده و همراه با هزینه ویزا به یکی از دفاتر سفارت کانادا تحویل می‌دهید. مزیت این روش این است که مرحله انگشت‌نگاری نیز همان لحظه انجام می‌شود.

دریافت نتیجه ممکن است تا ۳ ماه طول بکشد. زمانی که ویزای شما صادر شود، شما باید پاسپورت خود را به یکی از دفاتر سفارت کانادا ارسال کنید. سفارت ویزا را به پاسپورت شما الصاق کرده و برای شما ارسال خواهد کرد. این کار اصطلاحا پیکاپ پاسپورت نامیده می‌شود و معمولا یک تا دو هفته زمان می‌برد.

نکات تکمیلی

-داشتن دعوت‌نامه از کانادا شانس شما را برای دریافت ویزا افزایش می‌دهد. اگر شخصی از کانادا برای شما دعوت‌نامه ارسال کند، در حقیقت اعلام می‌کند که توانایی پرداخت هزینه‌های اقامت شما در کانادا را دارد.

-مهم‌ترین نکته برای موفقیت در دریافت این ویزا، اثبات این نکته است که شما قصد بازگشت به کشور خود را دارید. ممکن است صادرکننده ویزا به دلایلی قانع نشود. نداشتن وابستگی عاطفی در ایران، داشتن خویشاوندان بسیار در کانادا و نداشتن درآمد ثابت در ایران از جمله این دلایل است.

-افراد زیر ۱۴ سال و بالای ۸۰ سال نیازی به انگشت‌نگاری و در نتیجه پرداخت هزینه آن ندارند.

-برای والدینی که دفعات زیادی قصد دیدار فرزندان‌شان در کانادا را دارند، نوع خاصی از ویزای توریستی طراحی شده است. این ویزا سوپر ویزای کانادا نام گرفته است. والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی که قصد دیدار فرزندان یا نوه‌هایشان را دارند، در شرایط خاصی می‌توانند سوپر ویزای کانادا را دریافت کنند. متقاضی دریافت سوپر ویزای کانادا باید سالانه حداقل ۲۴۰۰۰ دلار درآمد داشته باشد. صاحب سوپر ویزای کانادا می‌تواند به مدت ده سال آزادانه به کانادا سفر کند و هر بار دو سال می‌تواند بماند. محدودیت‌های پاسپورت ایران در این مورد نیز ده سال را به پنج سال کاهش می‌دهد.

-افراد متأهل، مطلقه و نیز کسانی که دارای فرزند هستند، باید هنگام درخواست ویزا این موضوع را اعلام کنند و مدارک مربوطه را به صورت ترجمه شده ارائه دهند.

– خانواده‌ها بهتر است همزمان و در یک مکان درخواست خود برای دریافت ویزای توریستی کانادا را ارائه دهند.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دو سال در این کشور زندگی کنند. این در حالی است که در ویزای توریستی ده ساله مولتیپل که در آن شخص در هر بار ورود می‌تواند ۶ ماه در کانادا […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.