سیستم آموزشی استرالیا

سیستم آموزشی استرالیا

یکی از دلایلی که استرالیا به یکی از مقاصد محبوب خانواده‌ها برای مهاجرت بدل شده است، سیستم آموزشی این کشور است. بر اساس معیار HDI(Human Development Index) کشور استرالیا با امتیاز ۰.۹۲۹ دومین سیستم آموزشی باکیفیت جهان را داراست. یکی از دلایل این کیفیت بین‌المللی بودن مدارس در استرالیاست. طبق آمار استرالیا پس از ایالات متحده و بریتانیا، بیشترین تعداد دانش‌آموز خارجی را دارد. این درحالی است که استرالیا از نظر تعداد دانش‌آموزان خارجی نسبت به جمعیت در رتبه اول قرار می‌گیرد.

تحصیل در کشور استرالیا از سن ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری است. زبان رسمی برای آموزش در کشور استرالیا زبان انگلیسی است. اکثر مدارس کشور استرالیا به صورت مختلط برگزار می‌شود اما در میان مدارس خصوصی (خصوصا مدارس کاتولیک) مواردی یافت می‌شود که دخترانه یا پسرانه هستند.

سیستم آموزشی استرالیا شامل پیش‌دبستانی (Early Childhood Education)، مقطع ابتدایی (Primary School)، دبیرستان (Secondary Education) و کارآموزی (Vocational Education and Training) و دانشگاه است.

ارزشیابی در سیستم آموزشی استرالیا

یکی از تفاوت‌های سیستم آموزشی استرالیا با دیگر کشورها وجود یک نظام ارزشیابی و تأیید صلاحیت مشترک در تمامی مقاطع و حوزه‌ها است.

AQF یا Australian Qualifications Framework در سال ۱۹۹۵ برای یکپارچه‌سازی سیستم ارزشیابی دانش و مهارت تمام دانش‌آموزان، دانشجویان و نیروی کار استرالیا ایجاد شده است. هر دانش‌آموز پس از پایان دوره دبیرستان، بر اساس معیار AQF می‌تواند برای ورود به دانشگاه‌ها اقدام کند و شانس خود را بسنجد. پس از دانشگاه نیز این سیستم است که در شانس کاریابی فرد تأثیر به‌سزایی دارد.

ارزشیابی آموزشی

هزینه‌ها

در مقطع ابتدایی و دبیرستان ۶۰ درصد مدارس دولتی و ۴۰ درصد خصوصی هستند. بودجه مدارس توسط دستگاه‌های ایالتی تأمین می‌شود و دولت در آن نقشی ندارد. به همین دلیل قوانین آموزشی در ایالت‌های مختلف ممکن است تفاوت‌های جزئی داشته باشد. در مدارس دولتی هیچ‌گونه شهریه اجباری‌ای وجود ندارد اما شهریه اختیاری توسط بعضی از مدارس پذیرفته می‌شود.

مدارس خصوصی در کشور استرالیا شهریه دریافت می‌کنند. مدارس خصوصی ممکن است کاتولیک و یا سکولار باشند. مدارس کاتولیک معمولا ارزان‌تر هستند. شهریه این مدارس برای دوره ابتدایی به طور میانگین حدود ۴۰۰۰ دلار است. مدارسی با شهریه ۱۲۰۰ دلار نیز وجود دارند. از سوی دیگر این رقم برای مدارسی با امکانات و خدمات بیشتر ممکن است تا ۳۰۰۰۰ دلار در سال بالا برود. خانواده‌هایی که به تحصیل فرزندان‌شان در استرالیا فکر می‌کنند، باید توجه داشته باشند که همه مدارس امکان پذیرش دانش‌آموزان خارجی را ندارند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا نیز به سطح دانشگاه، رشته و نیز مقطع تحصیلی بستگی دارد. این رقم برای دوره کارشناسی بین ۲۰ تا ۴۵ هزار دلار استرالیا، برای دوره ارشد ۲۲ هزار تا ۵۰ هزار دلار و برای دوره دکترا ۱۸ هزار تا ۴۲ هزار دلار استرالیا است. لازم به ذکر است که شهروندان استرالیایی می‌توانند هزینه دانشگاه را به صورت وام پرداخت کنند. این افراد زمانی که به سطح خاصی از درآمد رسیدند باید اقساط هزینه دانشگاه را بپردازند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.