اقامت اروپا از طریق تمکن مالی

اقامت اروپا با ویزای تمکن مالی

تعدادی از کشورهای اروپایی شرایط مناسبی را برای دریافت اقامت سریع و کم‌هزینه فراهم کرده‌اند. این برنامه‌های مهاجرتی تحت عنوان ویزای تمکن مالی یا ویزای بازنشستگی شناخته می‌شوند. این ویزا مناسب کسانی است که آنقدر سرمایه ندارند که از طریق ویزای سرمایه گذاری اقدام به مهاجرت کنند اما توانایی این را دارند که حداقل یک سال بدون درآمد در یک کشور اروپایی زندگی کنند.

در این مطلب مقایسه‌ای بین ویزای تمکن مالی سه کشور اسپانیا، پرتغال و یونان انجام شده است که شرایط مناسب‌تری نسبت به دیگر کشورها فراهم کرده‌اند. متقاضیان کسب اقامت یک کشور اروپایی با استفاده از این مطلب می‌توانند بهترین انتخاب را داشته باشند.

تمکن مالی

برای درخواست ویزای تمکن مالی باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی خود و همراهانتان را برای یک یا دو سال دارید. در این مورد ویزای اسپانیا و پرتغال یک ساله و یونان دو ساله است.

در سال ۲۰۲۰ تمکن مالی ویزای اسپانیا برای متقاضی اصلی حداقل ۲۵ هزار یورو است. این رقم به ازای هر همراه حدود ۶۵۰۰ یورو افزایش می‌یابد.

تمکن مالی برای دریافت ویزای پرتغال حداقل ۱۲۵۰۰ یورو در نظر گرفته شده است. در صورتی که یک همراه بزرگسال داشته باشید، ۶۵۰۰ یورو به تمکن مالی افزوده می‌شود. به ازای هر فرزند زیر ۱۸ سال (و نیز فرزندان بزرگسالی که از لحاظ مالی وابسته هستند) حدود ۳۸۰۰ یورو بر این رقم افزوده می‌شود. کارشناسان ویزا وایز توصیه می‌کنند که برای حصول اطمینان از دریافت ویزای پرتغال نیز بیش از ۲۵ هزار یورو سپرده‌گذاری صورت گیرد.

این رقم برای ویزای یونان که اثبات تمکن مالی برای دو سال است، حداقل ۴۸ هزار یورو است. ۴۸۰۰ یورو برای همسر و ۳۶۰۰ یورو به ازای هر فرزند به تمکن مالی اضافه می‌شود.

نکته: در مورد پرتغال، افتتاح حساب بانکی و واریز حداقل درآمد یک ماه کشور پرتغال، ضروری است. این درحالی است که یونان و اسپانیا چنین شرطی ندارند.

اقامت اسپانیا

وضعیت اقامت موقت، دائم و شهروندی

ویزای تمکن مالی یک ویزای اقامت موقت است. کسانی که در نهایت قصد کسب اقامت دائم و شهروندی کشور مقصد را دارند، باید با توجه به شرایط هر کدام از این سه کشور دست به انتخاب بزنند.

اسپانیا با صدور این ویزا یک اقامت یک ساله به شما می‌دهد. پس از این یک سال می‌توانید ویزا را به مدت دو سال تمدید کنید، با این شرط که حداقل ۶ ماه از یک سال گذشته را در اسپانیا گذرانده باشید. این شرط در مراحل بعدی اقامت اسپانیا نیز صادق است. پس از سه سال اقامت، ویزا قابلیت تمدید دو ساله دارد. بعد از پنج سال اقامت موقت، امکان دریافت اقامت دائم اسپانیا وجود دارد. اقامت دائم اسپانیا در شرایطی به شما اعطا می‌شود که نصف زمان خود را در پنج سال گذشته در اسپانیا گذرانده باشید. سرانجام پنج سال پس از دریافت اقامت دائم، حق دارید برای دریافت شهروندی اسپانیا درخواست بدهید. البته یکی از شروط دریافت شهروندی اسپانیا، تسلط نسبی بر زبان اسپانیایی است.

ویزای تمکن مالی پرتغال نیز ابتدا یک ساله است و سپس در دو دوره دو ساله تمدید می‌شود. مزیت بزرگ پرتغال نسبت به اسپانیا این است که نیازی به ماندن در این کشور نیست. شما بدون محدودیت می‌توانید سفر کنید و یا در ایران بمانید. از سوی دیگر پس از پنج سال اقامت در پرتغال می‌توانید برای شهروندی نیز اقدام کنید. برای این کار باید اقامت دائم پرتغال را دریافت کرده باشید و به زبان پرتغالی نیز تسلط نسبی داشته باشید.

ویزای یونان دو ساله است و سپس به مدت سه سال تمدید می‌شود. مانند پرتغال، پس از پنج سال اقامت در یونان نیز می‌توانید برای دریافت اقامت دائم و شهروندی اقدام کنید. کشور یونان نیز مانند پرتغال برای صدور اقامت دائم، شرط ماندن ندارد.

اقامت یونان

مجوز کار در ویزای تمکن مالی

ویزای تمکن مالی معمولا به شما اجازه کار کردن نمی‌دهد. کشور پرتغال در این مورد استثنا است. صاحب ویزای تمکن مالی پرتغال اجازه کار کردن نیز دارد. در حالی که با دریافت این ویزای اسپانیا و یونان حق کار کردن در این کشورها را ندارید. معمولا افرادی برای این ویزا اقدام می‌کنند که در کشور دیگری منبع درآمد دارند. البته خرید و فروش سهام و اشکال خاصی از سرمایه‌گذاری نیز در این وضعیت مجاز است.

شیوه دریافت ویزای تمکن مالی

روند دریافت ویزای تمکن مالی پرتغال از اسپانیا و یونان اندکی پیچیده‌تر است. در مورد اسپانیا و یونان، متقاضی کافیست مدارک خود را تحویل سفارت داده و منتظر پاسخ بماند. در صورت صدور ویزا، متقاضی مستقیما به کشور مقصد سفر کرده و اقامت خود را آغاز خواهد کرد. اما در مورد کشور پرتغال مدارک بیشتری نیاز است. از جمله مدارک افتتاح حساب بانکی و در صورت امکان اجاره یا خرید خانه. به این منظور متقاضی ویزای تمکن مالی پرتغال یک ویزای چهار ماهه دریافت می‌کند تا وارد کشور پرتغال شود. در این مدت شرایط دریافت ویزا را فراهم کرده و درخواست را می‌فرستد.

اقامت پرتغال

کدام کشور مناسب من است؟

با توجه به نکات فوق، کشور پرتغال به کسانی که حین اقامت می‌خواهند کار کنند، توصیه می‌شود. پرتغال و یونان برای کسانی که نمی‌توانند نصف مدت زمان ویزا را در کشور مقصد باقی بمانند، مناسب‌تر است. برای رسیدن سریع‌تر به پاسپورت اروپایی، پرتغال و یونان مناسب‌تر از اسپانیا هستند. در صورتی که به دنبال روند ساده‌تری برای دریافت ویزا هستید، شرایط اسپانیا و یونان از پرتغال بهتر است.

نکته: سریع‌ترین راه دریافت پاسپورت اروپایی، ویزای خرید ملک کشور قبرس است. در این نوع ویزا، شما با خرید دو میلیون یورو ملک در قبرس، پس از ۶ ماه پاسپورت قبرسی را در اختیار خواهید داشت.

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] دیگر با هزینه‌های کمتر نیز وجود دارد. در حال حاضر ویزای تمکن مالی چند کشور اروپایی شرایط مهاجرت خوبی را ارائه می‌کنند. این ویزا که به […]

  2. […] با ویزای تمکن مالی دیگر کشورهای اروپا هم آشنا شوید […]

  3. […] بیشتر با ویزای تمکن مالی یونان و دیگر کشورهای اروپایی اینجا کلیک […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.