اکسپرس انتری کانادا

همه چیز درباره اکسپرس انتری کانادا

سیستم آنلاین Express Entry کانادا، متقاضیان دریافت اقامت دائم را ارزیابی می‌کند. این متقاضیان افراد ماهری هستند که در کانادا برای مهارت آنها تقاضا و شغل وجود دارد. برای ارزیابی این افراد از یک سیستم امتیازدهی استفاده می‌شود. این سیاست کانادا اسکیل ورکر (Skilled Worker) نیز نامیده می‌شود. به عبارت دیگر اکسپرس انتری (Express Entry) و اسکیل ورکر کانادا تفاوت چندانی با هم ندارند.

سیستم Express Entry از ۱ ژانویه ۲۰۱۵ به عنوان سیاست جدید کشور کانادا برای پذیرش مهاجر معرفی شد. اکسپرس انتری جایگزین روش قدیمی‌ای شد که اولویت را به کسی می‌داد که زودتر ثبت‌نام کرده است. سیستم جدید افراد را بر اساس امتیاز اولویت‌بندی می‌کند و مشکل سلیقه‌ای بودن و در صف‌های طولانی ماندن سیستم پیشین را ندارد. هدف اکسپرس انتری صدور ویزا برای افرادی است که به احتمال زیاد از لحاظ اقتصادی در کانادا در مسیر پیشرفت قرار خواهند گرفت. این روش همچنین کمبودهای شغلی ایالت‌های مختلف کانادا را جبران می‌کند.

کار در کانادا

هزینه اکسپرس انتری ۱۰۴۰ دلار است. ۵۵۰ دلار از این مبلغ برای رسیدگی به درخواست ویزا و ۴۹۰ دلار برای دریافت اقامت دائم پرداخت می‌شود. همسر متقاضی نیز همین مقدار را پرداخت خواهد کرد. برای فرزندان مجرد که زیر ۲۲ سال سن دارند، باید ۱۵۰ دلار پرداخت شود.

برای کسب Express Entry کانادا مراحل زیر باید طی شود:

۱. ببینید واجد شرایط اکسپرس انتری هستید.

برای ارزیابی شانس خودتان در کسب اکسپرس انتری کانادا دو راه دارید. اول اینکه به سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کرده و به چند سوال کوتاه پاسخ دهید. دوم اینکه جزئیات شرایط دریافت اکسپرس انتری را مطالعه کنید. حداقل شرایط لازم برای درخواست Express Entry به طور خلاصه موارد زیر است:

-مهارت شما در میان مشاغل موردنیاز کشور کانادا وجود داشته باشد.

-حداقل مدرک دیپلم داشته باشید. مدرک دیپلم معادل ۱۲ سال تحصیل است.

-سابقه کار مرتبط با تحصیلات‌تان داشته باشید.

-مدرک زبان داشته باشید. برای دریافت اکسپرس انتری کانادا باید در یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی مدرک زبان معتبر به دست آورده باشید.

۲. مدارک خود را آماده کنید.

شما به مدارک مختلفی مانند آزمون زبان نیاز دارید. دریافت برخی از این مدارک ممکن است ماه‌ها طول بکشد. پس بهتر است برای کسب Express Entry هر چه زودتر به جمع‌آوری مدارک بپردازید.

 

 

۳. در Express Entry ثبت‌نام کنید.

ثبت نام در سایت اداره مهاجرت کانادا برای تقاضای اکسپرس انتری فرآیند را رسمی می‌کند. در این مرحله شما اطلاعات کاملی از خود را در اختیار مسئولین مربوطه قرار می‌دهید. امتیازات شما بر اساس این اطلاعات محاسبه می‌شود. سیستم امتیازدهی اسکیل ورکر کانادا دو مرحله‌ای است.

در مرحله اول که حداکثر ۱۰۰ امتیاز دارد باید حداقل ۶۷ امتیاز کسب کرده باشید، تا واجد شرایط شناخته شوید. در این صورت به گروه متقاضیان که اصطلاحا Pool نامیده می‌شود، اضافه می‌شوید. مهم‌ترین عوامل کسب امتیاز در مرحله اول موارد زیر است:

-سابقه کار، حداکثر ۱۵ امتیاز

-مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، حداکثر ۲۸ امتیاز

-تحصیلات، حداکثر ۲۵ امتیاز

-سن مناسب، حداکثر ۱۲ امتیاز

-فاکتور سازگاری، حداکثر ۱۰ امتیاز

در مرحله دوم اکسپرس انتری ، امتیاز افراد راه‌یافته به Pool با یک سیستم متفاوت دوباره محاسبه می‌شود. سقف امتیاز این مرحله ۱۲۰۰ امتیاز است. دولت کانادا افراد دارای بالاترین امتیاز را انتخاب کرده و برای آن‌ها دعوت‌نامه می‌فرستد. امتیازات این مرحله را می‌توان به چهار بخش تقسیم کرد:

۱-ویژگی‌های فردی: مانند سن، تحصیلات، مدرک زبان و تجربه کار در کانادا که به ترتیب ۱۱۰، ۱۵۰، ۱۶۰ و ۸۰ امتیاز می‌توانند در بر داشته باشند.

۲-ویژگی‌های همسر متقاضی مهاجرت: تحصیلات، سطح زبان و تجربه کاری در کانادا مربوط به همسر متقاضی می‌تواند به ترتیب ۱۰، ۲۰ و ۱۰ امتیاز اضافه کند.

۳-ویژگی‌های مهارتی ویژه: مدرک تحصیلی خاص، تجربه کار در خارج از کانادا یا مدارک مهارتی ویژه می‌تواند هر کدام ۵۰ امتیاز برای شما به ارمغان آورد.

سه مورد اول مجموعا ۶۰۰ امتیاز برای متقاضی به همراه دارد.

۴-نامزد شدن توسط ایالت یا کارفرما: داشتن پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای کانادایی ۲۰۰ و نامزد شدن برای کار در یکی از ایالت‌های کانادا ۶۰۰ امتیاز به همراه دارد.

۴. برای اقامت دائم اقدام کنید.

دارندگان بالاترین امتیاز دعوت‌نامه دریافت می‌کنند و به احتمال زیاد اکسپرس انتری را کسب کرده‌اند. کسی که دعوت‌نامه دریافت می‌کند ۶۰ روز فرصت دارد درخواست اقامت دائم کانادا را ارسال کند.

در صورتی که کسری مدارک وجود نداشته باشد، کمتر از ۶ ماه طول می‌کشد تا ویزای اقامت دائم کانادا صادر شود.

6 پاسخ

تعقیب

  1. […] رایج شما در خصوص نحوه تاثیر پندمی کرونا روی پروسه اکسپرس انتری کانادا پاسخ […]

  2. […] دریافت کرده‌اند. گروه دوم کسانی هستند که پیشتر از طریق برنامه اکسپرس انتری برای مهاجرت به کانادا اقدام کرده‌اند و اکنون قصد […]

  3. […] امتیاز درون پول، اقامت دائم کانادا یا اصطلاحا اکسپرس انتری را دریافت می‌کنند. در صورتی که امتیاز دو نفر درون پول […]

  4. […] افزایش می‌دهد. اطلاعات بیشتر درباره اکسپرس انتری را اینجا می‌توانید […]

  5. […] اکسپرس انتری کانادا یک سیستم آنلاین پذیرش مهاجر است. طبق این طرح افرادی با […]

  6. […] را برای دریافت ویزای مهارتی یا اسکیل ورکر افزایش دهد. معرفی کامل اکسپرس انتری را در همین صفحه می‌توانید […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.