مقاصد مهاجرت ایرانیان

محبوب‌ترین مقاصد برای مهاجرت ایرانیان

برای کسانی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، انتخاب مقصد کار دشواری است. معمولا وضعیت تحصیلی و کاری، مقصد مهاجرت را تعیین می‌کند. برای برخی افراد نیز، داشتن خویشاوندان و دوستان در کشور مقصد تعیین‌کننده‌ است. اما برای عده‌ای دیگر از ایرانیان، سهولت فرآیند مهاجرت و مهاجرپذیری کشور مقصد از اهمیت بالایی برخوردار است. حضور ایرانیان و جوامع ایرانی نیز ممکن است در انتخاب اثرگذار باشد.

در میان مهاجرپذیرترین کشورهای جهان، کشورهایی مانند روسیه، عربستان سعودی و هند به چشم می‌خورند که ممکن است برای ایرانیان مقصد مناسبی نباشند.

واضح است که انتخاب مقصد مهاجرت بیش از هر چیز به شرایط متقاضی بستگی دارد. اما سیاست‌های کشور مقصد نیز باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، مهاجرت به وسیله سرمایه‌گذاری در بسیاری کشورهای پیشرفته امکان‌پذیر است اما مهاجرت کاری به کشورهای خاصی آسان‌تر صورت می‌گیرد. برای مهاجرت تحصیلی باید دید که پس از پایان تحصیل در کشور مقصد چقدر زمان برای پیدا کردن کار وجود دارد. مهاجرت از طریق ازدواج نیز در بیشتر کشورهای این لیست با شرایط مشابهی امکان‌پذیر است.

برای برخی از متقاضیان مهاجرت، زبان مسئله بزرگی است. با توجه به اینکه زبان انگلیسی در ایران به عنوان زبان دوم آموزش داده می‌شود، کشورهای انگلیسی زبان یعنی امریکا، انگلستان، استرالیا و کانادا شرایط راحت‌تری را برای ادغام در جامعه مقصد فراهم می‌کنند. اما در بسیاری کشورهای اروپایی مانند آلمان و سوئد نیز بیشتر مردم توانایی ارتباط برقرار کردن به زبان انگلیسی را دارند.

کشورهایی مانند اتریش، سوئیس و فرانسه نیز برای مهاجرت می‌توانند گزینه مناسبی باشند اما در این لیست قرار ندارند. در این مطلب شش کشوری را که در مجموع شرایط مناسب‌تری برای مهاجران، خصوصا ایرانیان فراهم می‌کنند، معرفی می‌کنیم:

سوئد

۶.سوئد:

با وجود اینکه سوئد از نظر جمعیت مهاجران رتبه بالایی ندارد، مهاجرت به این کشور برای ایرانیان گزینه مناسبی محسوب می‌شود. مهاجرت به سوئد می‌تواند از طریق تحصیلات، سرمایه‌گذاری، ازدواج یا کار صورت گیرد. سوئد جمعیت پایینی دارد و شرایط پذیرش مهاجران را فراهم کرده است. سوئد از نظر معیارهای کیفیت زندگی از بهترین‌های جهان است و از امن‌ترین کشورهای جهان است. کارمندان در کشور سوئد نسبت به بسیاری کشورهای غربی از مزایا و تسهیلات بهتری برخوردارند. آب‌وهوای سوئد سرد است اما نیمه جنوبی آن زمان زیادی از سال هوای معتدلی را تجربه می‌کند.

در سال‌های پس از انقلاب تعداد زیادی از ایرانیان سوئد را به عنوان مقصد مهاجرت یا پناهندگی انتخاب کردند. این مسئله باعث تشکیل جوامع ایرانی متعددی در سوئد شده است. جمعیت ایرانیان در سوئد حدود ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود که بیشتر در مالمو، استکهلم و یوتبری (گوتبُرگ) سکونت دارند.

لازم به ذکر است که دیگر کشورهای حوزه اسکاندیناوی مانند نروژ و دانمارک نیز از سطح رفاه اجتماعی مشابه سوئد برخوردارند. این کشورها می‌توانند مقصد مناسبی برای مهاجرت کسانی باشد که به جوامعی با امنیت، آرامش و سطح رفاه بالا گرایش دارند. در مقابل کشورهایی مانند امریکا و استرالیا برای افرادی با روحیه رقابتی مناسب‌تر است.

انگلستان

۵.انگلستان:

از جمعیت ۶۲ میلیونی بریتانیا، حدود ۷ میلیون نفر مهاجر هستند که این کشور را به پنجمین کشور مهاجرپذیر دنیا تبدیل کرده است. مهاجرت ایرانیان به کشور انگلستان از اوایل انقلاب آغاز شده است و اکنون جمعیت ایرانیان مهاجر در این کشور حدود ۸۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود. قسمت اعظم این جمعیت در شهرهای لندن و منچستر زندگی می‌کنند. گرچه هم‌اکنون سفارت انگلستان در ایران فعال نیست، هنوز هم مهاجرت به انگلستان در میان ایرانیان رواج دارد چراکه بخش زیادی این پروسه به صورت اینترنتی انجام می‌شود.

باید توجه داشت طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت، احتمالا تغییراتی در قوانین مهاجرتی این کشور به وجود خواهد آورد. هم‌اکنون بهترین راه مهاجرت به کشور انگلستان مهاجرت تحصیلی و سرمایه‌گذاری است.

استرالیا

۴.استرالیا:

گرچه در حال حاضر استرالیا نهمین کشور مهاجرپذیر دنیا محسوب می‌شود، اما بعید نیست در آینده جزو سه کشور اول این لیست باشد. جمعیت کم این کشور باعث شده است که ساختار سیاسی و اقتصادی آن بر مبنای پذیرش تعداد مشخصی مهاجر در سال، تدوین شده باشد. غیر از ویزای تحصیلی و ویزای سرمایه‌گذاری، استرالیا هر سال تعداد قابل توجهی اقامت دائم صادر می‌کند. این امکان به افرادی داده می‌شود که دارای مهارت خوبی در یک حرفه یا شغل هستند. وسعت این کشور و آب‌وهوای مطبوع مهاجران را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند.

هم‌اکنون یک سوم جمعیت استرالیا -یعنی هفت میلیون نفر- را خارجی‌ها تشکیل داده‌اند. جمعیت ایرانیان مهاجر حدود ۴۰ هزار نفر تخمین زده می‌شوند. دو سوم ایرانیان ساکن استرالیا در دو ایالت نیوساوث‌ولز و ویکتوریا که شهرهای سیدنی و ملبورن در آنها قرار دارند، زندگی می‌کنند.

آلمان

۳.آلمان:

آلمان سومین کشور مهاجرپذیر دنیاست و ایرانیان زیادی نیز در خود جای داده است. هم‌اکنون جمعیت ایرانی‌ها در کشور آلمان حدود ۲۵۰ هزار نفر تخمین زده می‌شوند. این افراد بیشتر در شهرهای هامبورگ، برلین، فرانکفورت و کلن سکونت دارند. مرکز اسلامی هامبورگ که از مهم‌ترین مراکز اسلامی شیعی اروپاست، متعلق به ایرانیان آلمان است.

آلمان حدود نیم قرن است که جزو اقتصادهای برتر اروپا و جهان قلمداد می‌شود. این مسئله باعث مهاجرت جمعیت زیادی از اروپای شرقی و ترکیه به این کشور شده است. جنگ و ناآرامی در خاورمیانه در سال‌های اخیر، موج جدیدی از پناهندگان را به این کشور روانه کرده است. حدود ده میلیون مهاجر در کشور آلمان زندگی می‌کنند. آلمان همواره در پذیرش پناهندگان پیشتاز بوده و در ادغام این جمعیت در اقتصاد خود، از دیگر کشورهای اروپایی بهتر عمل کرده است. با وجود رشد مهاجرستیزی در آلمان، هنوز هم ۵۹ درصد مردم این کشور، پذیرش مهاجران را تأیید می‌کنند.

می‌توان گفت آلمان هنوز هم از بهترین مقاصد مهاجرت محسوب می‌شود. ویزای ۶ ماهه پیدا کردن کار از گزینه‌های جذابی است که دولت آلمان برای متقاضیان مهاجرت فراهم کرده است. از سوی دیگر در برخی از دانشگاه‌های آلمان امکان تحصیل بدون پرداخت شهریه وجود دارد.

کانادا

۲.کانادا:

در حال حاضر ۳۸ درصد جمعیت کانادا را مهاجران تشکیل می‌دهند. پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۳۶ به ۵۰ درصد برسد. کانادا همواره نسبت به ورود مهاجران و پناهندگان رویکردی مثبت داشته است. کانادا هشتمین کشور مهاجرپذیر دنیاست و به ادامه روند مهاجرپذیری ادامه می‌دهد. وسعت، چندملیتی بودن و مهاجرپذیری مدون در کانادا بسیار به استرالیا شبیه است. برای مقایسه این دو کشور به مطلب «کانادا یا استرالیا» مراجعه کنید. کانادا نیز مانند استرالیا از سیستم امتیازدهی برای اعطای اقامت دائم به متقاضیان دارای مهارت استفاده می‌کند.

تعداد ایرانیان کانادا به ۲۰۰ هزار نفر می‌رسد. جامعه ایرانیان کانادا بسیار فعال است و در میان کامیونیتی‌های ایرانیان خارج از کشور بسیار شاخص است. دو شهر تورنتو و ونکوور که آب‌وهوای معتدل‌تری نسبت به دیگر بخش‌های کانادا دارند، بیشترین ایرانیان را در خود پذیرفته‌اند.

آمریکا

۱.آمریکا:

طبق سرشماری سال ۲۰۱۰ آمریکا، حدود ۴۵۰ هزار ایرانی و ایرانی‌الاصل در کشور امریکا زندگی می‌کنند. برخی از منابع این رقم را تا یک میلیون نفر نیز برآورد کرده‌اند. در هر حال، امریکا بیشترین ایرانیان خارج‌نشین را دارد و نیز رتبه اول را در مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا دارد. ۴۲ میلیون نفر خارجی در امریکا زندگی می‌کنند که ۱۵ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

ریاست جمهوری دونالد ترامپ باعث کاهش روند پذیرش مهاجر و نگرانی‌های برای متقاضیان شده است. با این وجود به نظر نمی‌رسد این روند قطع شود. برقراری سیستم لاتاری برای دریافت گرین کارد و پذیرش سالانه هزاران دانشجو از سراسر جهان همچنان بر تعداد مهاجران امریکا اضافه می‌کند.

مهاجرت ایرانیان به امریکا از سال‌های ابتدایی حکومت محمدرضا پهلوی آغاز شد. بیشتر مهاجران پیش از انقلاب دانشجویان بودند که در شکل‌گیری انقلاب ۵۷ نیز نقش اساسی ایفا کردند. پس از انقلاب ۵۷ موج جدیدی از مهاجرت به امریکا شکل گرفت که جمعیت بزرگ ایرانیان لس‌آنجلس را تشکیل دادند. هم‌اکنون بیشترین جمعیت ایرانیان در ایالت‌های کالیفرنیا، نیویورک و تگزاس دیده می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.