بومیان استرالیا

آشنایی با بومیان استرالیا

در کشور استرالیا دو اصطلاح متفاوت Indigenous و aboriginal برای اشاره به بومیان استفاده می‌شود. تفاوت آنها این است که Indigenous علاوه بر Aboriginal ها شامل ساکنان بومی جزایر تورس نیز می‌شود.

تاریخ بومیان استرالیا

بومیان از ۷۵ هزار سال پیش در این سرزمین زندگی می‌کرده‌اند. به نظر می‌رسد این اقوام شکاگر-خوراک‌جو از آسیای جنوب شرقی به جزیره بزرگ استرالیا راه پیدا کرده باشند. بومیان اولین اقیانوس‌پیمایان تاریخند که فواصل عظیمی (حداقل صد کیلومتر) را برای رسیدن به جزیره استرالیا طی کرده‌اند. شیوه تحقق این سفر دریایی همچنان یکی از سوالات تاریخی بشر است. گرچه تصور می‌شد مردم بومی سال‌های بسیاری دور از دیگر ساکنان کره زمین به زیست و تکامل خود ادامه داده باشند، نشانه‌هایی از ارتباطات محدود تجاری با آسیایی‌ها در شمال استرالیا وجود داشته است.

در سال ۱۷۷۰ اولین گروه اروپایی‌ها به منطقه نیوساوث‌ولز پا گذاشتند و هشت سال بعد به طور رسمی استرالیا را به عنوان مستعمره بریتانیا اعلام کردند. در زمان ورود اروپایی‌ها جمعیت بومی‌ها بین ۳۱۸ هزار تا یک میلیون نفر بوده است. خشونت استعمارگران و بیماری‌هایی که تحت تأثیر ورود اروپایی‌ها در بومیان بوجود می‌آمد، باعث مرگ بسیاری از مردم بومی شد.

ورود اروپاییان به استرالیا

فرهنگ

بسیاری از آنچه ما درباره مردم بومی استرالیا می‌دانیم به صورت شفاهی از سوی خود آنان منتقل شده است. زیرا بومیان سیستم نوشتاری مدونی برای ثبت تاریخ و داستان‌هایشان ایجاد نکرده‌اند. ۲۵۰ زبان در میان بومیان سراسر استرالیا در گذشته وجود داشته است. امروزه تنها به ۲۰ زبان بومی در این کشور صحبت می‌شود.

این مردم از لحاظ هنری و به خصوص در نقاشی، موسیقی و رقص بسیار غنی هستند. ساز دیجیریدو که اکنون در سراسر جهان به محبوبیت دست پیدا کرده، از سازهای مردم بومی است. برخی از قدیمی‌ترین نقاشی‌های دیواری جهان در استرالیا کشف شده است. مانند طرح این پرنده که ۴۰ هزار سال قدمت دارد. یکی از مهم‌ترین نمادهای مدرن استرالیا، یعنی بومرنگ، برای بومی‌ها وسیله شکار و جنگ بوده است.

بومرنگ و دیجیریدو

امروز…

پس از حدود دو قرن تبعیض بین بومیان و ساکنان جدید استرالیا، وضعیت به تدریج تغییر کرده است. در فوریه ۲۰۰۸، کوین راد نخست وزیر استرالیا طی بیانیه‌ای رسمی در پارلمان این کشور، از بومیان بابت ستم‌هایی که از سوی سفیدپوستان به آنها وارد شده، عذرخواهی کرد. جدیت قانون در مبارزه با تبعیض و نژادپرستی و تلاش برای حفظ زبان، فرهنگ، مذهب و هنر آنها وضعیت امیدوارکننده‌ای برای بومیان ایجاد کرده است. جمعیت مردم بومی در نیم قرن گذشته رشد کرده و به ۷۵۹ هزار نفر رسیده است. بومیان کشور استرالیا اکنون چهره‌های شناخته‌شده‌ای نیز دارند. کتی فریمن قهرمان دو المپیک و کریستین آنو خواننده مشهور از آن جمله‌اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.