MBA in Australia

MBA در استرالیا

در این مطلب سعی می‌کنیم جوانب مختلف تحصیل MBA در استرالیا را بررسی کنیم. می‌دانیم که برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف، تحصیل در رشته‌ی MBA، یک گام رو به جلو محسوب می‌شود. این اتفاق اگر در یک دانشگاه بین‌المللی برجسته رخ دهد، برتری ویژه‌ای به شخص می‌دهد. برای کسی که آینده خود را در رشته MBA می‌بیند نیز، تحصیل در یک دانشگاه معتبر، شروع قدرتمندی خواهد بود.

تقریبا همه دانشگاه‌های بزرگ این کشور امکان تحصیل در رشته MBA را فراهم کرده‌اند. بیش از چهل دوره متفاوت ام بی ای در دانشگاه‌های استرالیا برگزار می‌شود و انتخاب‌های متنوعی از لحاظ هزینه و طول دوره در اختیار متقاضیان قرار دارد.

هزینه‌های MBA در استرالیا

هزینه‌ی کل دوره تحصیل در رشته‌ی MBA در این کشور، از ۳۰ هزار دلار تا ۹۷ هزار دلار می‌تواند متغیر باشد. به عنوان مثال هزینه تحصیل برترین دوره‌های MBA در هشت دانشگاه برتر استرالیا (Go8) به شرح زیر است:

-دانشگاه سیدنی ۷۵-۹۷ هزار دلار استرالیا

-نیوساوث ولزِ سیدنی ۸۴-۸۷ هزار دلار

-دانشگاه کوینزلند ۸۷ هزار دلار

-دانشگاه ملبورن ۸۵ هزار دلار

-وسترن استرالیا ۷۳ هزار دلار

-دانشگاه ملی استرالیا ۶۷ هزار دلار

-موناشِ ملبورن ۶۵ هزار دلار

-دانشگاه آدلاید ۶۰ هزار دلار

غیر از Go8 دانشگاه‌های دیگری نیز هستند که دوره‌های بسیار باکیفیتی از MBA در استرالیا ارائه می‌دهند. در این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-دانشگاه مک‌کواری ۸۰ هزار دلار

-دانشگاه کورتین ۷۱ هزار دلار

-صنعتی سیدنی ۶۲ هزار دلار

-صنعتی کوینزلند ۵۷ هزار دلار

-دانشگاه باند ۵۶ هزار دلار

اما دانشگاه‌هایی چون چارلز داورین، ویکتوریا و جیمز کوک نیز وجود دارند که با هزینه‌های پایین (برای یک سال حدود ۱۵ هزار دلار) امکان تحصیل در این رشته را فراهم کرده‌اند.

طول دوره‌های MBA در استرالیا

طول دوره‌های MBA نیز متفاوت است و ممکن است در یک دانشگاه به چند شکل مختلف این دوره‌ها برگزار شود. اما به عنوان نمونه، طول دوره در برخی از دانشگاه‌های مهم به شکل زیر است:

-دانشگاه ملبورن ۱۶ ماه

-مک‌کواری یک سال

-دانشگاه کانبرا ۲ سال

-ملی استرالیا ۱.۵ سال

-دانشگاه موناش ۲ سال

-دانشگاه صنعتی سیدنی ۲ سال

دریافت کمک هزینه برای تحصیل در رشته MBA در استرالیا معمول نیست و دانشجویان تلاش می‌کنند تا از اسکولارشیپ برای تأمین هزینه‌ها استفاده کنند.

فارغ التحصیلان MBA در استرالیا

بازار کار فارغ‌التحصیلان

فارغ‌التحصیلان رشته MBA در کشور استرالیا شانس بالایی برای پیدا کردن کار دارند. دانشگاه محل تحصیل در این زمینه اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. بیش از ۹۴% فارغ‌التحصیلان این رشته، در شرکت‌های معتبر و در رده‌های بالای مدیریتی به کار گرفته می‌شوند. این رشته از پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی محسوب می‌شود. درآمد متوسط برای یک فارغ‌التحصیل ام بی ای در استرالیا بیش از ۱۱۶ هزار دلار در سال است که جزو بالاترین درآمدها بین مشاغل مختلف است. فارغ‌التحصیلان این رشته بیشتر از حوزه‌های زیر پیشنهاد کاری دریافت می‌کنند:

-خدمات مالی

-کامپیوتر و آی‌تی

-خدمات مشاوره‌ی حرفه‌ای

-آموزش

-صنعت و مهندسی

پیش‌نیازها

متقاضیان تحصیل در رشته‌ی MBA در کشور استرالیا باید شرایط زیر را داشته باشند:

-مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر. رشته‌ی تحصیلی اهمیتی ندارد.

-مدرک زبان. آزمون‌های آیلتس، تافل و پی‌تی‌ای در استرالیا معتبر است. آزمون زبان الیکوس نیز در برخی از دانشگاه‌ها اعتبار دارد.

-سابقه‌ی کاری. گرچه سابقه کاری الزامی نیست اما دو تا سه سال سابقه کاری در زمینه‌های مرتبط می‌تواند برگه برنده‌ی متقاضی باشد.

-آزمون GMAT. اکثر دانشگاه‌های این کشور برای پذیرش در رشته MBA نمره جی‌مت متقاضی را در نظر می‌گیرند. برای ورود به دانشگاه‌های برتر باید نمره GMAT بالایی داشته باشید. میانگین این نمره برای پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا ۵۹۰ است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.