تحصیل پزشکی در استرالیا

تحصیل پزشکی در استرالیا

استرالیا از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی برای تحصیل است. این کشور حتی از کشورهای غربی نیز دانشجو جذب می‌کند. از سوی دیگر استرالیا از لحاظ آموزش پزشکی از برترین‌های جهان محسوب می‌شود. طبق QS پنج دانشگاه استرالیایی، در میان پنجاه دانشگاه برتر جهان در رشته‌های پزشکی دیده می‌شوند. دانشگاه سیدنی، دانشگاه ملبورن، دانشگاه مانش، دانشگاه کوینزلند و دانشگاه نیوساوث‌ولز این پنج مورد هستند.

سیستم آموزش پزشکی در استرالیا

پزشکی در استرالیا به دو شکل آموزش داده می‌شود. شیوه سنتی Undergraduate یا همان کارشناسی نامیده می‌شود و مشابه تحصیل پزشکی در ایران است. کارشناسی پزشکی در استرالیا دانشجو را از دبیرستان برای یک دوره شش ساله می‌پذیرد. نیمی از دانشگاه‌های استرالیا دوره کارشناسی را ارائه می‌دهند. دیگر دانشگاه‌های استرالیا از شیوه جدید آموزش پزشکی استفاده می‌کنند. این شیوه که تحصیلات تکمیلی یا Graduate نامیده می‌شود، برای دانشجویانی است که یک مدرک لیسانس دریافت کرده‌اند و حالا قصد تحصیل پزشکی را دارند. دوره تحصیلات تکمیلی پزشکی در استرالیا چهار سال طول می‌کشد. مدرک لیسانس متقاضیان تحصیلات تکمیلی پزشکی در استرالیا می‌تواند غیر مرتبط نیز باشد. یعنی دارندگان لیسانس مهندسی یا حقوق نیز می‌توانند برای تحصیل پزشکی اقدام کنند.

 

شرایط دریافت پذیرش در رشته پزشکی

برای تحصیل پزشکی در استرالیا در مقطع کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی شرایط نسبتا مشابهی وجود دارد. در هر دو این مقاطع مصاحبه حضوری و CV و سابقه تحصیلی اهمیت دارد. به صورت دقیق‌تر می‌توان گفت متقاضی تحصیل کارشناسی پزشکی در استرالیا با چهار معیار زیر ارزیابی می‌شود:

 1. امتیاز دبیرستان (ATAR). دانش‌آموزان پس از پایان دوره دبیرستان در استرالیا رتبه‌بندی می‌شوند. این رتبه با درصد نشان داده می‌شود. فردی که امتیاز ATAR 95 دارد یعنی جزو ۵ درصد دانش‌آموز برتر استرالیا است.
 2. امتحان پزشکی (UCAT) آزمونی است که فرد را با معیار روان‌سنجی (Psychometrics)، منطق و استدلال ارزیابی می‌کند.
 3. رزومه (CV) که مهارت‌های جانبی مانند موسیقی و ورزش و نیز تجربه‌های کاری فرد در آن آمده است.
 4. مصاحبه حضوری که توسط دانشگاه انجام می‌شود. هدف از مصاحبه این است که آیا متقاضی از لحاظ روانی و اجتماعی برای رشته پزشکی مناسب است یا خیر.

متقاضی تحصیلات تکمیلی پزشکی نیز به وسیله چهار عامل زیر ارزیابی می‌شود:

 1. نمره لیسانس (GPA) که حاصل عملکرد فرد در دوره لیسانسی است که پشت سر گذاشته است.
 2. آزمون پزشکی (GAMSAT) آزمونی است که دانش علمی، حل مسئله و روان‌سنجی را شامل می‌شود. این آزمون نسبت به آزمون UCAT سطح بالاتری دارد.
 3. رزومه (CV) سوابق کاری و حرفه‌ای و دست‌آوردهای فرد را در بر می‌گیرد. رزومه در دوره تحصیلات تکمیلی نسبت به دوره کارشناسی اهمیت بالاتری دارد.
 4. مصاحبه حضوری که توسط دانشگاه انجام می‌شود.

پذیرش دانشگاه‌های پزشکی استرالیا

تحصیل پزشکی در استرالیا برای خارجی‌ها

برای تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا باید از دانشگاه مورد نظر پذیرش دریافت کرده باشید. پس از این مرحله است که می‌توانید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید. تحصیل در رشته پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به عبارت دیگر مدارک لازم برای ویزای تحصیلی در رشته پزشکی مشابه دیگر رشته‌ها است. با این تفاوت که برای دریافت پذیرش دانشگاه در رشته پزشکی باید آزمون پزشکی را نیز گذرانده باشید. آزمون پزشکی GAMSAT تنها به صورت حضوری و در استرالیا برگزار می‌شود. متقاضیانی که با استفاده از ویزای توریستی یا اقامت موقت امکان سفر به استرالیا را دارند می‌توانند به صورت حضوری در این آزمون شرکت کنند. در غیر این صورت دانشجویان بین‌المللی باید در آزمون ISAT که معادل اینترنتی GAMSAT است شرکت کنند. این آزمون سه ساعته محتوایی مشابه GAMSAT دارد و برای گرفتن پذیرش دانشگاه‌ها در رشته پزشکی، دندان‌پزشکی و رشته‌های مشابه معتبر است.

لازم به ذکر نیست که مدرک زبان برای رشته پزشکی نیز ضروری است. حداقل نمره ۷ در آزمون آیلتس قابل قبول است. در آزمون تافل حداقل نمره ۹۶ الزامی است.

دانشجویانی که آزمون ISAT را گذرانده و پذیرش دانشگاه را دریافت کرده باشند، می‌توانند برای ویزای تحصیلی استرالیا اقدام کنند. اطلاعات بیشتر درباره ویزای تحصیلی استرالیا را می‌توانید در همین صفحه بیابید.

مهم‌ترین دانشگاه‌های استرالیا برای رشته پزشکی

دانشگاه‌های بسیاری در استرالیا رشته پزشکی را آموزش می‌دهند. برخی از دانشگاه‌ها مقطع کارشناسی و برخی دیگر تحصیلات تکمیلی رشته پزشکی را ارائه می‌دهند. در ادامه مهم‌ترین دانشگاه‌ها، مقطع تحصیلی و شهریه آنها آمده است:

 1. دانشگاه سیدنی: این دانشگاه بهترین دانشگاه استرالیا برای تحصیل رشته پزشکی است و از برترین‌های جهان نیز هست. دانشگاه سیدنی هر دو دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهد. دوره کارشناسی در این دانشگاه هفت ساله و دوره تحصیلات تکمیلی در آن چهار ساله است. تحصیل پزشکی در دانشگاه سیدنی برای دانشجویان بین‌المللی ۷۵۰۰۰ دلار استرالیا هزینه دارد.
 2. ملبورن: قدیمی‌ترین موسسه آموزشی رشته پزشکی در استرالیا دانشگاه ملبورن است. رشته پزشکی دوره تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه ارائه می‌شود و چهار سال طول می‌کشد. شهریه دانشگاه ملبورن برای رشته پزشکی سالانه ۸۰۰۰۰ دلار است.
 3. دانشگاه مانَش: مانَش یکی از هشت دانشگاه برتر استرالیا و جذاب‌ترین آنهاست. کارشناسی پزشکی در دانشگاه مانَش ۵ سال و تحصیلات تکمیلی ۴ سال به طول می‌انجامد. شهریه دانشگاه مانَش سالانه ۶۰۰۰۰ دلار است.
 4. دانشگاه دیکین: این دانشگاه به خاطر سیستم آموزشی عالی دانشکده پزشکی‌اش شناخته شده است. تحصیلات تکمیلی پزشکی در دانشگاه دیکین چهار ساله است و سالانه ۶۰ هزار دلار هزینه دارد.
 5. آدلاید: دانشکده پزشکی دانشگاه آدلاید برنامه‌های درسی جذابی دارد. این دانشگاه کارشناسی پزشکی را به مدت ۶ سال ارائه می‌دهد و سالانه ۷۰ هزار دلار شهریه دریافت می‌کند.
 6. دانشگاه نیوکاسل: این دانشگاه به همراه دانشگاه فلیندرز شهریه پایینی دارند اما از کیفیت بالایی در آموزش پزشکی برخوردارند. کارشناسی پزشکی در دانشگاه نیوکاسل ۵ ساله است و سالانه ۳۵۰۰۰ دلار هزینه دارد.
 7. دانشگاه فلیندرز: این دانشگاه تحصیلات تکمیلی پزشکی را ۴ ساله ارائه می‌دهد و سالانه ۳۵۰۰۰ دلار هزینه دارد.
۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *