مدرک زبان ناتی

همه چیز درباره آزمون زبان ناتی

ناتی در اصل آزمونی است برای اعطای مدرک به مترجمان شفاهی و کتبی در کشور استرالیا. واژه ناتی (NAATI) از حروف اول عبارت “National Accreditation Authority for Translators and Interpreters” تشکیل شده است و به معنای «سازمان ملی اعتبارسنجی مترجمان» است. کسانی که قصد دارند به عنوان مترجم در کشور استرالیا مشغول به کار شوند، به مجوز این سازمان نیاز دارند و باید در امتحان اصلی آن شرکت کنند.

اما بخش خاصی از این آزمون که CCL نامیده می‌شود، برای متقاضیان مهاجرت به کشور استرالیا اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

CCL

واژه CCL مخفف عبارت Credentialed Community Language Testing و منظور از آن توانایی گفتگو به زبان انگلیسی در سطح جامعه است.

متقاضیان مهاجرت به کشور استرالیا (به عنوان مثال متقاضیان ویزای ۱۸۹) با قبولی در این بخش از آزمون ناتی می‌توانند پنج نمره به نمرات مهاجرتی خود اضافه کنند. این آزمون برای متقاضیانی که امتیازی نزدیک به امتیاز ایده‌آل دارند، بسیار مناسب است و این پنج امتیاز ممکن است تفاوت بزرگی را رقم بزند.

مزایای آزمون ناتی CCL

  • این آزمون به صورت آنلاین برگزار می‌شود. یعنی شما برای شرکت در این آزمون تنها نیاز به کامپیوتر و اینترنت دارید. این در حالی است که آزمون اصلی ناتی (NAATI) برای کسب مجوز ترجمه، تنها در کشور استرالیا و به صورت حضوری برگزار می‌شود.
  • آزمون در مقایسه با بسیاری از آزمون‌های زبان، ساده‌تر است. اگر توانایی ارتباط برقرار کردن با مردم به زبان انگلیسی را داشته باشید، شانس بالایی برای قبولی در این آزمون دارید.
  • این آزمون تنها بیست دقیقه طول می‌کشد و در مقایسه با اکثر آزمون‌ها کوتاه‌تر است. این موضوع باعث می‌شود که مسائلی مانند خستگی و کمبود زمان، باعث کاهش نمره شما نشود.
  • فرآیند ثبت‌نام و برگزاری آزمون و اعلام نتیجه نسبتا سریع است. شما یک ماه قبل از آزمون ثبت‌نام می‌کنید و حداکثر هشت هفته بعد، نتیجه آزمون اعلام می‌شود. پس کل فرآیند می‌تواند کمتر از سه ماه زمان ببرد.
  • مدرک CCL آزمون ناتی سه سال اعتبار دارد و متقاضیان مهاجرت در هر مرحله‌ای از فرآیند مهاجرت و یا پیش از آن می‌توانند در آزمون شرکت کنند.

آزمون ناتی

ساختار آزمون ناتی CCL

آزمون CCL ناتی به صورت ترجمه همزمان طراحی شده است. در این آزمون مهارت Listening و Speaking شما در کنار قدرت ترجمه، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آزمون از دو بخش مشابه تشکیل شده است. هر بخش شامل یک دیالوگ حدودا سیصد کلمه‌ای به دو زبان انگلیسی و فارسی است. شما قطعات انگلیسی را به فارسی و قطعات فارسی را به انگلیسی ترجمه خواهید کرد.

هر بخش ۴۵ نمره دارد و مجموع نمرات ۹۰ است. برای قبولی در این آزمون، حداقل نمره ۶۳ لازم است. با این تفاوت که در هر بخش نیز، امتیاز ۲۹ از ۴۵ باید کسب شود.

نحوه ثبت نام در آزمون ناتی CCL

۱. ایجاد حساب کاربری myNAATI در وب‌سایت naati.com.

۲. درخواست شرکت در آزمون، تکمیل فرم و ارسال اسکن عکس و پاسپورت.

۳. پرداخت مبلغ ۸۰۰ دلار استرالیا و دریافت تأییدیه نهایی.

۴. مکاتبه با ناتی برای تعیین روز و ساعت دقیق آزمون و دریافت لینک آزمون.

فرآیند آزمون

۱. برای شرکت در آزمون CCL ناتی از طریق لپتاپ، می‌توانید از مرورگر استفاده کنید و یا اپلیکیشن Microsft teams را استفاده کنید. در صورتی که از موبایل استفاده می‌کنید، تنها از طریق اپلیکیشن می‌توانید در آزمون شرکت کنید. این تماس به صورت تصویری است، پس دوربین و میکروفون لپتاپ یا کامپیوتر خود را روشن نگه دارید.

۲. در زمان مقرر از طریق لینک آزمون وارد meeting می‌شوید.

۳. قبل از شروع آزمون، مراقب از شما درخواست می‌کند پاسپورت خود را از طریق دوربین نشان دهید. مراقب هم‌چنین اتاق شما را مورد بررسی قرار می‌دهد تا امکان تقلب وجود نداشته باشد. مثلا شخص دیگری نباید داخل اتاق باشد.

۴. با آغاز آزمون، قطعات دیالوگ‌ها پخش می‌شود و شما باید پس از هر قطعه، به صورت شفاهی ترجمه آن را بیان کنید. آزمون پس از ۲۰ دقیقه پایان می‌یابد.

مدرک مترجمی ناتی

نمونه مدرک ناتی CCL

نتیجه آزمون ناتی CCL

ترجمه شما توسط متخصصین مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و حداکثر پس از هشت هفته، نتیجه آزمون اعلام خواهد شد.

عواملی مانند انتقال درست مفهوم، استفاده از کلمات مناسب، حذف یا اضافه نکردن جمله و قدرت بیان و ارائه مناسب، نمره شما را تعیین خواهد کرد.

پس از اعلام نتیجه، می‌توانید به نمره خود اعتراض کنید. هزینه تقاضای بازبینی آزمون، ۱۸۰ دلار استرالیاست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] نیز قابل انجام است و همواره به متقاضیان توصیه می‌شود. جزئیات آزمون ناتی را در پیج ویزاوایز می‌توانید […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.