ناک شغلی در کانادا - NOC

ناک (NOC)، سیستم طبقه بندی مشاغل در کانادا

مشاغل در کشور کانادا بر اساس نوع مهارت و زمینه کاری به پنج دسته کلی تقسیم می‌شوند. این روش تحت عنوان سیستم طبقه‌بندی شغلی ملی یا ناک (NOC) شناخته می‌شود. ناک همه شغل‌های موجود در کشور کانادا را پوشش می‌دهد. مسئولین با استفاده از ناک می‌توانند به جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل بازار کار بپردازند و برای اشتغال مردم برنامه ریزی دقیق‌تری داشته باشند.

راهنمای کامل مهاجرت به کانادا از طریق روش اکسپرس انتری

پنج گروه کلی در ناک (NOC)

در حقیقت پنج دسته شغلی وجود دارد. دسته اول مشاغل مدیریتی هستند که با عدد صفر شروع می‌شوند و سطح مهارت در مورد آنها تعریف نمی‌شود. چهار دسته دیگر، دارای سطوح مختلف مهارت هستند که با رقم دوم کد شناخته می‌شوند. رقم اول این مشاغل یکی از اعداد ۱ تا ۹ است.

  1. گروه صفر- انواع مشاغل مربوط به مدیریت.
  2. گروه A – مشاغلی که نیاز به مدرک دانشگاهی دارند، مانند مهندس و پزشک.
  3. گروه B – مشاغلی که نیاز به مدرک فنی‌حرفه‌ای یا کالج دارند، مانند آشپز و برق‌کار.
  4. گروه C – مشاغلی که مدرک تحصیلی دبیرستان برای آنان لازم است، مانند راننده تریلی، قصاب صنعتی.
  5. گروه D – مشاغلی که آموزش در محل کار برای آن کفایت می‌کند، مانند نظافتچی، کارگر میدان نفتی.
نکته مهم

نکته: شرکت در برنامه اسکیل ورکر کانادا فقط برای افرادی امکان‌پذیر است که در مشاغل گروه ۰، A و B سابقه کار دارند. شاغلین گروه C و D می‌توانند از طریق نامزدی استانی و برنامه آزمایشی آتلانتیک اقدام کنند.

معیار طبقه‌بندی در ناک (NOC)

دو معیار اصلی برای طبقه بندی مشاغل در ناک استفاده شده است: زمینه کاری و سطح مهارت.

زمینه کاری:  زمینه کاری یعنی نوع کاری که انجام می‌شود، رشته تحصیلی و در مورد برخی مشاغل، صنعتی که شغل در آن تعریف شده است. زمینه کاری به ده دسته تقسیم می‌شود. رقم اول کد ناک که عددی بین ۰ تا ۹ است، زمینه کاری را بیان می‌کند.

سطح مهارت: این معیار مجموعه‌ای از تحصیلات، آموزش و تجربه کاری فرد را در بر می‌گیرد. همچنین پیچیدگیِ وظایف و مسئولیت‌های صاحب شغل، در نظر گرفته شده است. سطح مهارت به چهار دسته تقسیم می‌شود. حروف A، B، C و D که در کد ناک هر عنوان شغلی وجود دارد، سطح مهارت مورد نیاز آن شغل را نشان می‌دهد.

نکته بسیار مهم

کسانی که قصد دریافت ویزای اسکیل ورکر را دارند، باید پس از شناسایی کد ناک مربوط به شغل خود، شرح وظایف تعریف شده برای افراد مشغول به کار در آن زمینه را با دقت مطالعه کنند و در هنگام تدوین نامه سابقه کار مدنظر قرار دهند. تا سوابقی که به اداره مهاجرت کانادا ارائه می‌کنند دقیقا مطابق استاندارد لازم باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.