ارزیابی مهارت استرالیا

مروری بر روند ارزیابی مهارت در استرالیا

برای دریافت برخی از ویزاهای استرالیا به ارزیابی مهارت نیاز دارید. در استرالیا چندین سازمان ارزیابی مهارت برای مشاغل متفاوت وجود دارد. این سازمان‌ها بررسی می‌کنند که آیا مهارت شما در یک شغل خاص با استانداردهای کاری استرالیا مطابقت دارد یا خیر.

در بیشتر موارد سازمان ارزیابی مهارت، مدرک تحصیلی یا گواهی فنی متقاضی را بررسی می‌کند. آنها بررسی می‌کنند که آیا مدرک شما از یک نهاد دانشگاهی یا آموزشی معتبر صادر شده یا خیر. در برخی موارد سابقه کار متقاضی و کیفیت محل کار وی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. در برخی رشته‌ها خصوصا رشته‌های فنی و حرفه‌ای سابقه کار ضروری است.

متقاضیان کار در هر دسته از این مشاغل، مهارت خود را باید به تأیید سازمان مربوطه برسانند. متقاضی شخصا باید با سازمان مربوطه تماس برقرار کرده و تأییدیه‌ ارزیابی مهارت خود را دریافت کند. هر سازمان فرآیند، زمان بندی و هزینه خاص خود را دارد.

ارزیابی مهارت برای برخی از ویزاها اجباری است. در این مطلب چند سازمان ارزیابی مهارت استرالیا را معرفی می‌کنیم. همچنین به بررسی ویزاهایی می‌پردازیم که به ارزیابی مهارت نیاز دارند.

سازمان‌های ارزیاب استرالیا

مهمترین سازمان‌ها

۳۷ سازمان مختلف در استرالیا وجود دارد که به ارزیابی مهارت متقاضیان مهاجرت به این کشور می‌پردازند. چهار مورد از مهمترین سازمان‌های ارزیابی مهارت استرالیا در ادامه معرفی شده‌اند:

  1. سازمان مهندسین استرالیا (Engineers Australia)

متقاضیان کار در اکثر رشته‌های مهندسی برای ارزیابی مهارت خود باید با این سازمان مکاتبه کنند. هزینه ارزیابی مهارت توسط سازمان مهندسین استرالیا بین ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار متغیر است. ارزیابی مهارت در این سازمان بین ۱ تا ۳ ماه به طول می‌انجامد.

  1. انجمن کامپیوتر استرالیا (ACS)

رشته‌های کامپیوتر و فناوری اطلاعات برای ارزیابی مهارت خود به انجمن کامپیوتر استرالیا (Australian Computer Society) مراجعه خواهند کرد. برای ارزیابی مهارت در این انجمن داشتن مدرک زبان ضروری نیست. ارزیابی انجمن کامپیوتر بین ۸ تا ۱۰ هفته طول می‌کشد. ارزیابی مدارک در این انجمن مراحل مختلفی دارد و هزینه آن بین ۵۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار متغیر است.

  1. سازمان ارزیابی آموزش حرفه‌ای (VETASSESS)

سازمان وت اسس طیف گسترده‌ای رشته‌ها را ارزیابی می‌کند. بسیاری از رشته‌های مربوط به مدیریت و مشاوره، برخی از رشته‌های علوم انسانی و هنر و نیز برخی از مشاغل پزشکی توسط وت اسس ارزیابی می‌شوند. هزینه ارزیابی وت اسس برای متقاضیان خارج از استرالیا ۸۸۰ دلار و برای افراد حاضر در این کشور ۹۶۸ دلار است. ارزیابی مهارت وت اسس بین ۱۲ تا ۱۴ هفته طول می‌کشد.

  1. سازمان ارزیابی فنون استرالیا (TRA)

ارزیابی مدارک فنی و حرفه‌ای توسط سازمان ارزیابی فنون (Trade Recognition Australia) صورت می‌گیرد. هزینه ارزیابی مهارت در TRA بین ۳ تا ۵ هزار دلار متغیر است. ارزیابی مهارت در این سازمان حدود ۱۳ هفته طول می‌کشد.

انجمن اعتبارسنحی معماران استرالیا (AACA)، انجمن دندان پزشکی استرالیا (ADC)، سازمان ملی اعتبارسنجی مترجمان (NAATI) و سازمان علوم پزشکی استرالیا (AIMS) از دیگر سازمان‌های ارزیابی مهارت مهم در استرالیا هستند.

اسسمنت استرالیا

ویزاهای نیازمند ارزیابی مهارت

برای چهار دسته از ویزاهای استرالیا دریافت تأییدیه ارزیابی مهارت الزامی است.

  1. انواع ویزای مهارت استرالیا

همه ویزاهای مهارت استرالیا که از سیستم امتیازبندی استفاده می‌کنند، نیاز به ارزیابی مهارت دارند. ویزای مستقل مهارتی استرالیا یا ویزای ۱۸۹، ویزای مهارتی استرالیا با اسپانسر ایالتی یا ویزای ۱۹۰ و ویزای مهارتی موقت با اسپانسر ایالتی یا ویزای ۴۹۱ در این دسته قرار می‌گیرند.

متقاضی این ویزاها باید با سازمان مربوط به مهارت خود مکاتبه کرده و این تأییدیه را دریافت کنند. تأییدیه ارزیابی مهارت قبل از درخواست ویزا باید صورت گیرد. این تأییدیه باید هنگام درخواست ویزا همچنان معتبر باشد. در اکثر موارد ارزیابی مهارت تا سه سال اعتبار دارد.

توصیه می‌شود متقاضی حتی قبل از ارسال بیان علاقه‌مندی (EOI) برای دریافت ارزیابی مهارت اقدام کند.

برای پزشکان گواهی ثبت نام در سازمان پزشکان استرالیا (AHPRA) به عنوان ارزیابی مهارت پذیرفته می‌شود. برای وکلا نیز اجازه کار در ایالت مربوطه یک ارزیابی مهارت محسوب می‌شود.

  1. ویزای پیشنهاد شغلی استرالیا

اگر از استرالیا پیشنهاد شغلی داشته باشید، امکان دریافت ویزای کار دارید. ویزای ۱۸۶ و ۱۸۷ استرالیا به چنین افرادی تعلق می‌گیرد. متقاضیان ورود مستقیم به استرالیا از طریق این ویزاها، نیاز به ارزیابی مهارت دارند. این در حالی است که متقاضیان تبدیل اقامت موقت ویزای ۴۵۷ و افرادی که تحت توافق کارگری برای دریافت ویزای ۱۸۶ اقدام می‌کنند، نیازی به ارزیابی مهارت ندارند.

  1. ویزای کمبود نیروی کار ماهر استرالیا

این نوع از ویزا یک ویزای اقامت موقت است. به عنوان ویزای ۴۸۲ به افرادی تعلق می‌گیرد که از سوی یک کارفرما اسپانسر شده‌اند.

  1. ویزای موقت فارغ‌التحصیلی (ویزای ۴۸۵)

فارغ‌التحصیلان خارجی دانشگاه‌های استرالیا برای شروع به کار به ویزای ۴۸۵ نیاز دارند. این افراد برای دریافت ویزای ۴۸۵ است غیر از ارائه پیشنهاد شغلی باید ارزیابی مهارت خود را نیز از سازمان مربوطه کسب کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.