تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

سالانه ۱۳۰ هزار نفر برای ادامه تحصیل به کانادا سفر می‌کنند. این افراد برای تحصیل در کانادا به مجوز تحصیل نیاز دارند که از سوی دولت کانادا صادر می‌شود. مجوز تحصیل در حقیقت یک ویزای اقامت موقت است. بر اساس ویزای تحصیلی کانادا شما می‌توانید به طور موقت در کانادا زندگی کرده و به تحصیل بپردازید.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

برای ادامه تحصیل در کانادا، پیش از هر چیز باید از یک دانشگاه کانادا پذیرش بگیرید. پس از این مرحله است که برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام می‌کنید. در کنار مدارک مربوط به پذیرش دانشگاه، باید شرایط زیر را نیز احراز کنید:

-از یک مؤسسه آموزشی معتبر کانادا پذیرش دریافت کرده باشید.

-باید افسر پرونده را متقاعد کنید که پس از تحصیلات به کشور خود باز خواهید گشت.

-باید نشان دهید که توان پرداخت شهریه دانشگاه هزینه‌های زندگی خود (و خانواده‌تان در صورت همراهی) را در طول مدت تحصیل دارید.

-سوء‌سابقه نداشته باشید.

-از سلامت جسمی و روانی برخوردار باشید.

مدارک موردنیاز

برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا باید مدارک خود را توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه کنید. این مدارک به شرح زیرند:

-اصل پاسپورت متقاضی

-نسخه اصل و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی

-اصل و ترجمه ریزنمرات دانشگاهی

-گردش حساب متقاضی در چهار ماه اخیر

-تمکن مالی متقاضی.

-مدرک واریز شهریه دانشگاه

-مدارک مربوط به پذیرش دانشگاه

– مدرک زبان

-گزارش سلامت پزشکی (در صورت نیاز)

ویزای تحصیلی کانادا

مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی شما به اندازه مدت زمان تحصیل به اضافه ۹۰ روز اعتبار دارد. به طور مثال اگر برای دوره کارشناسی ارشد دو ساله پذیرش گرفته باشید، یک ویزای ۲۷ ماهه دریافت می‌کنید.

در صورتی که پیش از پایان تحصیلات، ویزای شما منقضی شود، باید با ارائه مدارک دانشگاهی برای تمدید ویزای تحصیلی اقدام کنید. در صورتی که استاد یا دانشگاه شما، ادامه تحصیل را تأیید کند، مشکلی برای تمدید کوتاه‌مدت ویزای تحصیلی نخواهید داشت.

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

تمدید ویزای تحصیلی کانادا در شرایط خاص و تنها برای به پایان رساندن تحصیلات انجام می‌شود. با این وجود افراد زیادی به قصد اقامت دائم کانادا، تحصیل در این کشور را انتخاب می‌کنند. برای تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به اقامت دائم، دو راه وجود دارد.

شما می‌توانید در طول تحصیل در کانادا، برای دریافت اکسپرس انتری اقدام کنید. در حقیقت سابقه تحصیل و کار در کانادا می‌تواند شانس شما را برای دریافت ویزای مهارتی یا اسکیل ورکر افزایش دهد. معرفی کامل اکسپرس انتری را در همین صفحه می‌توانید بخوانید.

گزینه دوم شما برای اقامت دائم پس از تحصیل، ویزای کاری کانادا است. با فارغ‌التحصیلی به موقع و استفاده از نود روز باقیمانده ویزا می‌توانید از یک کمپانی کانادایی پذیرش گرفته و به کار مشغول شوید. پیدا کردن شغل می‌تواند اقامت شما را قطعی کند.

کار هنگام تحصیل در کانادا

موضوع کار در طول تحصیل به دانشگاه، رشته و ایالتی که در آن زندگی می‌کنید، بستگی دارد. برای اینکه خارج از دانشگاه کار کنید، حتما باید این مجوز از سوی دانشگاه به شما داده شود. در صورتی که شرایط تحصیل به شما اجازه کار بدهد، شما می‌توانید ۲۰ ساعت در هفته کار کنید.

کار در دانشگاه به عنوان دستیار آموزشی یا پژوهشی متفاوت است و جزئیات آن در نامه پذیرش شما شرح داده می‌شود. دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا در اکثر موارد به عنوان دستیار آموزشی مشغول به کار می‌شوند. درآمد این کار معمولا می‌تواند هزینه‌های روزانه یک نفر را پوشش دهد.

کار هنگام تحصیل در کانادا

هزینه‌ها

برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا باید ۲۳۵ دلار پرداخت کنید. انگشت‌نگاری نیز ۸۵ دلار هزینه دارد. هزینه دانشگاه نیز باید قبل از درخواست ویزا پرداخت شده باشد.

در سال ۲۰۱۹ شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقطع لیسانس به طور میانگین ۲۲۵۰۰ دلار امریکا بوده است. این رقم برای مقاطع بالاتر کمتر و حدود ۱۳ هزار دلار است. رشته‌های مهندسی و پزشکی در مقطع لیسانس از دیگر رشته‌ها گران‌ترند. جالب اینکه تحصیل در رشته‌های مدیریتی و بازرگانی در کانادا به نسبت دیگر کشورها هزینه کمتری دارد. این رشته‌ها سالانه حدود ۵۰۰۰ دلار امریکا هزینه دارد. همانطور که انتظار می‌رود تحصیل MBA در کانادا نیز مانند همه جای جهان، گران‌ترین رشته است و تا ۴۲ هزار دلار در سال نیز بالا می‌رود.

غیر از شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی در کانادا نیز اهمیت دارد. هنگام درخواست ویزا به طور معمول از شما خواسته می‌شود، تمکن مالی به میزان ۱۰۰۰۰ دلار کانادا معادل ۷۵۰۰ دلار امریکا نشان دهید. این رقم در حقیقت نشان می‌دهد که توانایی پرداخت هزینه‌های خود به مدت یک سال را دارید. این هزینه‌ها شامل محل اقامت، غذا، هزینه‌های درسی، کتاب‎ها و خدمات عمومی است. به عنوان مثال تخمین زده می‌شود که دانشجوی دانشگاه مونترال سالانه ۱۴۰۰۰ دلار کانادا هزینه‌های عمومی دارد. این رقم برای دانشگاه بریتیش کلمبیا ۱۵۰۰۰ دلار است. به طور کلی شهرهای تورنتو و ونکوور گران‌ترین شهرهای کانادا هستند.

برترین دانشگاه‌های کانادا

چهار دانشگاه کانادا در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان دیده می‌شوند. این چهار مورد، دانشگاه مک‌گیل، تورنتو، بریتیش کلمبیا و آلبرتا هستند. با این وجود می‌توان بهترین دانشگاه‌های کانادا را از جوانب مختلفی انتخاب کرد. دانشگاه‌ها بر اساس معیارهایی مانند نسبت دانشجویان به اساتید، افتخارات دانشجویان، خدمات دانشگاه، تعداد اسکالرشیپ‌ها، میزان شهریه، بودجه تحقیقاتی و اعتبار عمومی می‌توانند ارزیابی شوند.

طبق ارزیابی مجله مکلین (Maclean) برای رشته‌های پزشکی و مقاطع دکترا دانشگاه‌های مک‌گیل، تورنتو و بریتیش کلمبیا برترین‌ها شناخته شده‌اند. در میان دانشگاه‎های مادر که طیف وسیعی از رشته‌ها در مقاطع مختلف را پوشش می‌دهند، دانشگاه سیمون فریزر در رده نخست قرار گرفته است. برای تحصیل در مقطع لیسانس، دانشگاه ماونت آلیسون در سَک‌ویل انتخاب شده است.

برترین دانشگاه‌های کانادا

ویزای تحصیلی مدارس کانادا

در صورتی که متقاضی تحصیل در مدارس کانادا هستید، تفاوت‌های کوچکی در فرآیند دریافت مجوز تحصیل وجود خواهد داشت.

مهم‌ترین نکته در این مورد، تمکن مالی است. شما باید ثابت کنید که توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی محصل را دارید.

برای تحصیل در مدارس کانادا و نیز کالج‌ها نیازی به مدرک زبان نیست. دانش‌آموز دوره‌های زبان را در مدرسه خواهد گذراند.

متقاضی تحصیل در مدارس کانادا باید در سه سال آخر تحصیل، معدل بالای ۱۶ کسب کرده باشد.

برای محصلین زیر ۱۸ سال، باید یک سرپرست در کانادا معرفی کنید. این سرپرست باید مقیم یا شهروند کانادا باشد.

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] کنند، نیست. البته سرپرست پس از ورود به کانادا می‌تواند مجوز تحصیل دریافت کرده و شرایط مهاجرت همسر خود را فراهم کند. زیرا […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.