حمل و نقل عمومی در استرالیا

حمل و نقل عمومی در استرالیا

حمل و نقل عمومی در استرالیا چهار گزینه اصلی در اختیار شهروندان می‌گذارد: قطار، اتوبوس، لنج و قطار سبک شهری*. البته لنج تنها در شهرهایی که به رود یا دریا دسترسی دارند، یافت می‌شود. قطار سبک نیز در همه شهرها وجود ندارد. حمل و نقل عمومی در استرالیا ایمن، تمیز و کارآمد است و با توجه به جمعیت پایین این کشور هیچ وقت بیش از حد شلوغ نیست.

* قطار سبک شهری، قطاری کوچک است که با برق کار می‌کند. این قطارها معمولا به صورت تک واگن حرکت می‌کنند و برای مسیرهای کوتاه درون‌شهری و خیابان‌های باریک کاربرد دارند.

بلیط‌ها و کارت‌های هوشمند

برای استفاده از این خدمات، می‌توانید از پرداخت نقدی، بلیط کاغذی و یا کارت‌های هوشمند استفاده کنید. اما به دلایل متعددی استفاده از کارت هوشمند مناسب‌تر است. اول اینکه برای هر چهار وسیله حمل و نقل عمومی در استرالیا کاربرد دارند. هم‌چنین این کارت‌ها تخفیف‌های متنوعی در ایام تعطیل و مناسبت‌ها ارائه می‌دهند. در ضمن دردسر استفاده از پول خُرد را نخواهید داشت و به صورت آنلاین می‌توانید حساب‌تان را کنترل کنید.

کارت حمل و نقل استرالیا

در مراکز شهری استرالیا سیستم‌های حمل و نقل زیر با استفاده از کارت‌های هوشمند قابل استفاده است.

بریزبن-گُوکارد (Go Card) -قطار، قطار سبک، اتوبوس و لنج.

ملبورن-مایکی‌کارد (myki Card) -قطار، قطار سبک، اتوبوس.

سیدنی-اُپال‌کارد (Opal Card) -قطار، قطار سبک، اتوبوس و لنج.

آدلاید-متروکارد (Metrocard) -قطار، قطار سبک، اتوبوس.

پِرث-سمارت‌رایدر (SmartRider) -قطار، اتوبوس، لنج.

هوبارت-گرین‌کارد (Greencard) -اتوبوس.

کانبرا-مای‌وی (MyWay) -اتوبوس.

داروین-تَپ‌اندراید کارد (Tap & Ride Card) -اتوبوس.

 نکات تکمیلی حمل و نقل عمومی در استرالیا

خدمات حمل و نقل عمومی در تعطیلات رسمی ممکن است تغییراتی داشته باشد. ممکن است وسایل دفعات کمتری ظاهر شوند یا قیمت بالاتری داشته باشند. از طریق وب‌سایت سازمان مربوطه یا اپلیکیشن می‌توانید این اطلاعات را دریافت کنید.

در استرالیا به راحتی می‌توانید کارت هوشمند را خریداری کنید. هنگام ورود به استرالیا در همان فرودگاه باجه‌های بلیط‌فروشی را پیدا خواهید کرد. هم‌چنین دستگاه‌های اتوماتیک بلیط‌فروشی نیز در جای جای شهر وجود دارد. حتی در سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها هم این کارت‌ها به فروش می‌رسد.

در کشور استرالیا اپلیکیشن‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند هنگام استفاده از حمل و نقل عمومی مسیرتان را پیدا کنید. این اپلیکیشن اطلاعات مربوط به تأخیر، کنسل و تغییر برنامه را هر لحظه نشان می‌دهد. زمان هر سفر، نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس، قطار یا لنج و نیز بهترین راه رسیدن به مقصد از طریق این اپلیکیشن‌ها قابل مشاهده است.

هزینه حمل و نقل عمومی بسته به اینکه از کدام وسیله استفاده کنید، در کدام شهر باشید و چه مسیری را رفته باشید، متفاوت است. این رقم معمولا بین دو تا پنج دلار استرالیا متغیر است.

خدمات تاکسی‌رانی نیز در استرالیا به خوبی فراهم شده است اما قیمت بسیار بالایی دارد. البته در سال‌های اخیر تاکسی اینترنتی اوبر در کشور استرالیا نیز فعالیت خود را آغاز کرده است که قیمت مناسبی دارد.

دوچرخه سواری در استرالیا

با وجود هزینه نسبتا پایین حمل و نقل عمومی، برای برخی از دانشجویان خرید یا اجاره دوچرخه در بلندمدت می‌تواند به صرفه‌تر باشد. بسیاری از شهرهای استرالیا کاملا مناسب دوچرخه‌سواری هستند. در شهرهای بریزبن، کانبرا، آدلاید، ملبورن، هوبارت و پِرث امکان اجاره دوچرخه در سطح شهر به صورت روزانه وجود دارد. البته باید توجه داشته باشید در کشور استرالیا استفاده از کلاه ایمنی، چراغ جلو و عقب و قفل مناسب برای دوچرخه‌سواران اجباری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.