ویزای 189 استرالیا

ویزای ۱۸۹ استرالیا؛ ویزای مهارتی مستقل

انواع ویزای صادر شده توسط کشور استرالیا را می‌توان در ۷ دسته قرار داد. ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای اقامت دائم، ویزای پیوستن به خانواده، ویزای تمدید اقامت، ویزای پناهندگی و بشر دوستانه. در هر دسته، انواع مختلفی از ویزاهای زیرمجموعه قرار می‌گیرد. در این مجموعه از پُست‌ها تلاش می‌کنیم مهم‌ترین زیرگروه‌های ویزای استرالیا را معرفی کنیم. امروز ویزای ۱۸۹ که پرطرفدارترین و مهم‌ترین ویزای کشور استرالیاست، می‌پردازیم.

ویزای مهارتی مستقل

ویزای ۱۸۹ ویزای مهارتی مستقل نیز نامیده می‌شود زیرا برای افراد متخصصی طراحی شده است که بدون اسپانسر قصد کار در استرالیا را دارند. صاحب این ویزا اقامت دائم استرالیا را کسب می‌کند. می‌تواند به تحصیل و کار در استرالیا بپردازد. در بهداشت و درمان عمومی استرالیا عضو شود. برای سفر خویشاوندان خود به استرالیا اسپانسر شود. به مدت پنج سال اجازه دارد بدون محدودیت وارد استرالیا شود و یا از آن خارج شود. صاحب این ویزا تحت شرایط خاصی می‌تواند برای شهروندی استرالیا نیز اقدام کند.

ویزای مهارتی مستقل استرالیا

هزینه ویزای ۱۸۹

هزینه ویزای ۱۸۹ استرالیا برای متقاضی اصلی ۴۰۴۵ دلار استرالیاست. این رقم در صورتی که اعضای خانواده نیز جزو متقاضیان باشند، تغییر می‌کند. برای همراه کمتر از ۱۸ سال این رقم ۱۰۱۵ دلار و برای همراه بالاتر از ۱۸ سال ۲۰۲۰ دلار استرالیا افزایش می‌یابد. همچنین اگر متقاضی ویزایی که حداقل ۱۸ سال سن دارد، از سطح زبان انگلیسی قابل قبولی برخوردار نباشد، هزینه ویزا افزایش می‌یابد. در این مورد تنها زمانی که ویزا به شخص تعلق بگیرد، قسط دوم ویزا که ۴۸۸۵ دلار استرالیا است، باید پرداخت شود.

مراحل درخواست ویزای ۱۸۹

اقدام برای ویزای ۱۸۹ را می‌توان به شش مرحله تقسیم کرد:

مرحله اول

ابتدا بررسی کنید که آیا حرفه یا مهارت شما در لیست مشاغل موردنیاز وجود دارد یا نه. لیست مشاغل موردنیاز در پیج ویزاوایز به طور کامل معرفی شده است.

مرحله دوم

در مرحله دوم امتیاز خود را بر اساس سیستم امتیاز دهی ویزای ۱۸۹ استرالیا محاسبه کنید. اگر امتیاز شما ۶۵ یا بیشتر است، می‌توانید درخواست ویزا بدهید. اما توجه داشته باشید که برای دریافت ویزا رقبای بسیاری دارید. معمول اگر امتیاز شما بیشتر از ۸۰ باشد، شانس دریافت ویزا خواهید داشت. در ادامه نگاهی کلی به سیستم امتیازدهی ویزای ۱۸۹ خواهیم داشت:

سن متقاضی اصلی
بازه سنی امتیاز
۱۸ تا ۲۴ سال تمام ۲۵
۲۵ تا ۳۲ سال تمام ۳۰
۳۳ تا ۳۹ سال تمام ۲۵
۴۰ تا ۴۴ سال تمام ۱۵
مدرک تحصیلی ارزیابی شده
نوع مدرک امتیاز
مدرک  معادل دکتری ۲۰
مدرک معادل کارشناسی یا کارشناسی ارشد ۱۵
مدرک معادل دیپلم یا فوق دیپلم ۱۰
مدرک پایان دوره مرتبط با تخصص ۱۰
مدرک مترجمی زبان
مدرک مترجمی NAATI ۵ امتیاز
وضعیت تاهل
مجرد، متاهل یا دارای پارتنر امتیاز
مجرد ۱۰
همسر یا پارتنر بدون تخصص ۵
همسر یا پارتنر دارای تخصص ۱۰
زبان انگلیسی
میزان تسلط امتیاز
قابل قبول ۰
ماهر ۱۰
عالی ۲۰
سابقه کاری مرتبط خارج از استرالیا
میزان سابقه امتیاز
کمتر از ۳ سال ۰
بین ۳ تا ۵ سال ۵
بین ۵ تا ۸ سال ۱۰
بیشتر از ۸ سال ۱۵
سابقه کاری مرتبط  در خاک استرالیا
میزان سابقه امتیاز
کمتر از ۱ سال ۰
بین ۱ تا ۳ سال ۵
بین ۳ تا ۵ سال ۱۰
بین ۵ تا ۸ سال ۱۵
بیشتر از ۸ سال ۲۰

  • برای درخواست این ویزا باید کمتر از ۴۵ سال سن داشته باشید. در صورتی که بین ۲۵ تا ۳۳ سال سن داشته باشید، بیشترین امتیاز یعنی ۳۰ امتیاز را دریافت خواهید کرد. افرادی که بین ۱۸ تا ۲۵ و یا بین ۳۳ تا ۴۰ سال سن داشته باشند، ۲۵ امتیاز دریافت خواهند کرد. افرادی ۴۰ تا ۴۵ ساله، ۱۵ امتیاز کسب می‌کنند.
  • امتیاز زبان انگلیسی، سه سطح دارد. قابل قبول (Competent)، ماهر (Proficient) و عالی (Superior). سطح شما بر اساس نمره زبان شما در آزمون‌های زبان مورد تأیید وزارت مهاجرت استرالیا تعیین می‌شود. این آزمون‌ها عبارتند از IELTS، TOEFL، PTE، OET و آزمون پیشرفته کمبریج. سطح اول یعنی قابل قبول هیچ امتیازی برای شما به ارمغان نخواهد آورد. سطح ماهر ۱۰ امتیاز و سطح عالی ۲۰ امتیاز در بر خواهد داشت.

آزمون قابل قبول خوب عالی
IELTS حداقل نمره ۶ در هر چهار مهارت حداقل نمره ۷ در هر چهار مهارت حداقل نمره ۸ در هر چهار مهارت
OET نمره B در هر چهار بخش آزمون OET حداقل نمره B در هر چهار بخش آزمون OET نمره A در هر چهار  بخش آزمون OET
TOEFL حداقل نمره ۱۲ مهارت شنیداری، ۱۳ مهارت خواندن، ۲۱ مهارت نوشتاری، ۱۸ مهارت گفتاری حداقل نمره ۲۴ مهارت شنیداری، ۲۴ مهارت خواندن، ۲۷ مهارت نوشتاری، ۲۳ مهارت گفتاری حداقل نمره ۲۸ مهارت شنیداری، ۲۹ مهارت خواندن، ۳۰ مهارت نوشتاری، ۲۶ مهارت گفتاری
PTE حداقل نمره ۵۰ در هر چهار مهارت حداقل نمره ۶۵ در هر چهار مهارت حداقل نمره ۷۹ در هر چهار مهارت
CAE حداقل نمره ۱۶۹ در هر چهار مهارت آزمون حداقل نمره ۱۸۵ در هر چهار مهارت آزمون حداقل نمره ۲۰۰ در هر چهار مهارت آزمون
امتیاز ۰ ۱۰ ۲۰
  • سابقه کار مرتبط با حرفه‌ای که از طریق آن برای ویزای ۱۸۹ استرالیا اقدام می‌کنید، امتیاز دارد. سابقه کار در استرالیا بیش از کار در خارج از این کشور امتیاز دارد. سابقه کار کمتر از سه سال خارج از استرالیا و کمتر از یک سال در استرالیا، امتیازی ندارد. سابقه کار بیش از این مدت، خارج از استرالیا می‌تواند ۵، ۱۰ و یا ۱۵ امتیاز و در داخل استرالیا تا ۲۰ امتیاز برای متقاضی فراهم کند. توجه داشته باشید که این سابقه کار باید مربوط به ۱۰ سال اخیر باشد. همچنین متقاضی باید حداقل ۲۰ ساعت در هفته مشغول کار بوده باشد.
  • تحصیلات دانشگاهی نیز امتیازآور است. مدرک دکترا ۲۰ امتیاز، لیسانس یا فوق لیسانس ۱۵ امتیاز و فوق‌دیپلم و مدارک معادل آن ۱۰ امتیاز دارد. هر گونه مدرک تحصیلی که در داخل استرالیا دریافت شده باشد، ۵ امتیاز دارد.
  • چند مدرک جانبی وجود دارد که اخذ هر یک از آنها در می‌تواند ۵ امتیاز جدا برای متقاضی در بر داشته باشد. مانند تحصیل در مناطق کم‌جمعیت استرالیا که ۵ امتیاز دارد. مهم‌ترین آنها امتحان زبان ناتی (Naati) است که به صورت اینترنتی نیز قابل انجام است و همواره به متقاضیان توصیه می‌شود. جزئیات آزمون ناتی را در پیج ویزاوایز می‌توانید بیابید.
  • وضعیت تأهل نیز ۵ یا ۱۰ امتیاز برای متقاضی به همراه دارد. متقاضی مجرد ۱۰ امتیاز می‌گیرد. در صورتی که همسر یا پارتنر متقاضی اقامت دائم یا شهروندی استرالیا را داشته باشد، متقاضی ۱۰ امتیاز می‌گیرد. در صورتی که همسر یا پارتنر متقاضی نیز درخواست ویزای ۱۸۹ استرالیا داشته و شرایط مناسب را احراز کرده باشد، به هر دو طرف ۱۰ امتیاز تعلق می‌گیرد. در صورتی که همسر یا پارتنر شرایط خاصی از ویزای ۱۸۹ را احراز نکند، تنها ۵ امتیاز به متقاضی تعلق می‌گیرد. در صورتی که همسر یا پارتنر متقاضی قصد مهاجرت از طریق ویزای ۱۸۹ را نداشته باشد، متقاضی امتیازی کسب نمی‌کند.

مرحله سوم

پس از اینکه از امتیاز خود مطمئن شدید، باید EOI ارسال کنید. EOI(Expression of Interest) یا بیان علاقه‌مندی نامه‌ای به وزارت مهاجرت استرالیا است که درآن علاوه بر معرفی خود و تشریح سوابق کاری و حرفه‌ای، علت علاقه‌مندی خود به کار و زندگی در استرالیا را بیان خواهید کرد. مدت زمان اعتبار هر EOI دو سال است. تا قبل از دریافت دعوت‌نامه، می‌توانید EOI خود را ویرایش کنید.

مرحله چهارم

در این مرحله باید صبر کنید تا از طرف وزارت مهاجرت استرالیا دعوت‌نامه دریافت کنید.

مرحله پنجم

پس از دریافت دعوت‌نامه، باید به جمع‌آوری مدارک خود بپردازید. یکی از مدارک اساسی برای دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا، ارزیابی مهارت است. مجموعه مهارت‌های مورد نیاز کشور استرالیا به چهار دسته کلی تقسیم شده و توسط چهار ارگان مختلف ارزیابی می‌شود. این وظیفه شماست که با ارگان مرتبط با حرفه خود ارتباط برقرار کرده و تاییدیه ارزیابی مهارت خود را دریافت و به مدارک خود اضافه کنید.

مرحله ششم

درخواست ویزا را حداکثر تا ۶۰ روز پس از دریافت دعوت‌نامه، ارسال کنید. مشخص شدن نتیجه درخواست ویزای ۱۸۹ معمولا ۱۳ ماه طول می‌کشد.

4 پاسخ

تعقیب

  1. […] استفاده می‌کنند، نیاز به ارزیابی مهارت دارند. ویزای مستقل مهارتی استرالیا یا ویزای ۱۸۹، ویزای مهارتی استرالیا با اسپانسر ایالتی […]

  2. […] کسب اقامت دائم استرالیا از طریق ویزای مهارتی یا همان ویزای ۱۸۹ باید به مشاغل مورد نیاز استرالیا مراجعه کنید. تنها در […]

  3. […] ۱۸۹ یک ویزای مهارتی محسوب می‌شود اما دو تفاوت کلیدی با ویزای ۱۸۹ دارد. ویزای ۴۹۱ استرالیا موقت بوده و مستقل نیست یعنی با […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.